Valorificarea moștenirii istorice și culturale a etniei tătare din Dobrogea, prin realizarea documentării de către reprezentanții Muzeului de Etnografie din Budapesta
Publicat de Daniel Țăndăreanu, 7 noiembrie 2025, 13:34
Într-o zi de toamnă însorită, acompaniată de diverse bunătăți, preparate tradiționale, asezonate cu ayran, ceai și cafea, a avut loc, la Constanța, o întâlnire între membrii comunității tătare și doamnele Hajnalka Fülöp și Vivien Zatykó, reprezentatele Muzeului de Etnografie din Budapesta.
Obiectivul întâlnirii a fost aceea de a purta discuții despre colecția de obiecte de artizanat tătărești din Asanşı (astăzi, localitatea Valul lui Traian, județul Constanța) aflat în patrimoniul muzeului, încă din anul 1916, și documentarea tradițiilor și a patrimoniului cultural tătar din Dobrogea. Pentru că obiectele nu au fost niciodată complet catalogate, nefiind pe deplin înțelese la acea vreme, cercetătorii maghiari au revenit, acum, pentru a documenta și înțelege mai bine patrimoniul tătar dobrogean. Gazdele, doamnele tătare prezente la întâlnire, au vorbit despre dantele şi mătăsuri cusute cu fir de aur şi argint, despre obiectele de artizanat care compun zestrea miresei: ștergare, prosoape, fețe de perne, etc (șewre, testımal şerbentı).
În trecut, măiestria şi hărnicia femeilor tătare era pusă în valoare de aceste broderii. În viitorul apropiat, după finalizarea catalogării patrimoniul tătar din Dobrogea, cu toate explicațiile și contextul cultural necesar, va fi expus în cadrul Muzeului de Etnografie din Budapesta. Acesta este unul dintre cele mai mari muzee de acest gen din Europa, cuprinzând circa 139.000 de piese de muzeu maghiare și 53.000 internaționale, ce oferă o colecție vastă de obiecte care ilustrează viața din Ungaria și estul Europei, între secolele al XIX-lea și al XX-lea. Colecția muzeului cuprinde aproximativ 250.000 de artefacte valoroase din Bazinul Carpaților și din toate colțurile lumii și, asemenea majorității muzeelor și colecțiilor existente, nu a beneficiat niciodată de un spațiu gândit anume pentru păstrarea și valorificarea ei. Din anul 2022, noua clădire răspunde, așadar, și la interior, în mod creativ, dinamic și intuitiv, cerințelor muzeale contemporane, precum și nevoilor și dorințelor vizitatorilor de azi, pentru care mersul la muzeu trebuie să fie o experiență vie și incitantă.
Redactor Ghiulșen Ismail-iusuf / Foto: din arhiva personală