Ascultă Radio România Constanța Live

CONSTANȚA: Spitalul privat Armonia, amendat cu 30.000 de lei. Reacția reprezentanților unității sanitare

Amenda nu are legătură cu cazul tinerei mame care a murit imediat după naștere.

CONSTANȚA: Spitalul privat Armonia, amendat cu 30.000 de lei. Reacția reprezentanților unității sanitare

Publicat de Adina Sîrbu, 13 octombrie 2025, 14:05

Ministrul Alexandru Rogobete a dispus extinderea controlului, prin Inspecţia Sanitară de Stat din Ministerul Sănătăţii, la spitalul privat din Constanţa unde o tânără a murit în urma complicaţiilor suferite la naştere, precum şi demararea unei verificări de către Corpul de Control la Direcţia de Sănătate Publică Constanţa privind modul de autorizare a clinicii private.

„Ţinând cont de gravitatea situaţiei şi de importanţa prevenirii unor astfel de cazuri, ministrul sănătăţii a dispus o acţiune de control tematic la nivel naţional, în toate unităţile private care desfăşoară activităţi medicale în blocul operator, inclusiv în unităţile de transfuzie sangvină de la nivelul acestora”, informează un comunicat al Ministerului Sănătăţii.

Potrivit sursei citate, suplimentar, inspectorii vor verifica în toate aceste unităţi respectarea ordinului MS 1500/2009 privind organizarea şi funcţionarea secţiilor şi compartimentelor de anestezie şi terapie intensivă.

Inspecţia Sanitară din cadrul Direcţiei de Sănătate Publică Constanţa a transmis Ministerului Sănătăţii raportul de control în cazul spitalului privat din Constanţa unde o tânără a murit în urma complicaţiilor suferite la naştere.

Controlul s-a desfăşurat în 10-11 octombrie, la solicitarea ministrului Sănătăţii, iar potrivit raportului „s-a constatat că spitalul deţine autorizaţie sanitară eliberată de DSP Constanţa la data de 5 octombrie, are structură funcţională aprobată de Ministerul Sănătăţii în anul 2021, pentru 60 de paturi (inclusiv trei paturi de ATI) şi are autorizaţie de funcţionare pentru o unitate de transfuzie sangvină.

La data controlului, unitatea sanitară nu a putut face dovada buletinelor de analiză a tuturor probelor de autocontrol, conform planului anual privind supravegherea, prevenirea şi controlul infecţiilor asociate asistenţei medicale, motiv pentru care inspectorii sanitari au aplicat o sancţiune de 30.000 de lei, conform art. 33, lit. j), HG 857/2011.

În ceea ce priveşte activitatea medicală sau alte elemente care ţin strict de conduita terapeutică se vor pronunţa reprezentanţii Colegiul Medicilor din România”, se arată în comunicat.

La rândul lor, reprezentanții Spitalului Armonia au venit cu precizări, după apariția informațiilor privind amendarea unității pentru nerespectarea programului propriu de supraveghere, prevenire şi control al infecţiilor asociate asistenţei medicale.

Într-un comunicat, se arată că amenda nu are legătură cu cazul tinerei mame, ci vizează un aspect administrativ, fără impact aspra calității actului medical. Armonia Hospital informează, totodată, că are un contract valabil cu o firmă specializată pentru efectuarea probelor de autocontrol, în conformitate cu prevederile legale.

„Armonia Hospital informează că are încheiat un contract valabil cu o firmă specializată pentru efectuarea probelor de autocontrol, în conformitate cu prevederile legale. Pentru a asigura o verificare suplimentară și independentă, spitalul colaborează și cu Direcția de Sănătate Publică (DSP), analizele fiind realizate trimestrial. Următoarea prelevare a probelor este programată pentru luna octombrie.

Menționăm că amenda aplicată spitalului nu are legătură cu cazul L.M.M., ci vizează un aspect administrativ, fără impact asupra calității actului medical sau a siguranței pacienților.

Armonia Hospital rămâne ferm angajat în respectarea normelor legale, menținerea celor mai înalte standarde de calitate și transparență în relația cu pacienții și autoritățile”, se arată în comunicatul unității sanitare.

Redactor: Cătălina Radu

CONSTANȚA: Cherestea fără documente de proveniență, descoperită de polițiști în port
Actualitate marți, 23 iunie 2026, 18:15

CONSTANȚA: Cherestea fără documente de proveniență, descoperită de polițiști în port

Polițiștii din cadrul Secției de Poliție Portuară Cargoscan, împreună cu reprezentanți ai Gărzii Forestiere București, au identificat, la...

CONSTANȚA: Cherestea fără documente de proveniență, descoperită de polițiști în port
AUR va vota numai un premier propus de AUR și un guvern din care să facă parte
Actualitate marți, 23 iunie 2026, 17:27

AUR va vota numai un premier propus de AUR și un guvern din care să facă parte

Președintele AUR, George Simion, declară că parlamentarii partidului vor susține doar un premier propus de Alianța pentru Unirea Românilor și...

AUR va vota numai un premier propus de AUR și un guvern din care să facă parte
CONSTANȚA: Statuile vivante dau întâlnire publicului în Piața Ovidiu
Actualitate marți, 23 iunie 2026, 16:16

CONSTANȚA: Statuile vivante dau întâlnire publicului în Piața Ovidiu

După reprezentația care a adus ropote de aplauze pe strada Ștefan cel Mare, seria „Spectacolelor stradale cu statui vivante” continuă în...

CONSTANȚA: Statuile vivante dau întâlnire publicului în Piața Ovidiu
USR nu va putea să susţină un guvern din care face parte PSD
Actualitate marți, 23 iunie 2026, 15:20

USR nu va putea să susţină un guvern din care face parte PSD

USR nu va putea să susţină un guvern din care face parte PSD, a afirmat, marţi, preşedintele USR, Dominic Fritz, după consultările de la...

USR nu va putea să susţină un guvern din care face parte PSD
Actualitate marți, 23 iunie 2026, 15:02

DIALOGURI LA ZI | Monica Mihail, medic cu pregătire în sănătate publică, nutriționist și doctorand în Științe Medicale, invitată în emsiunea de astăzi

Credem că mâncăm puțin, dar ronțăitul este un obicei pe care mulți oameni îl practică fără să realizeze impactul potențial al acestuia...

DIALOGURI LA ZI | Monica Mihail, medic cu pregătire în sănătate publică, nutriționist și doctorand în Științe Medicale, invitată în emsiunea de astăzi
Actualitate marți, 23 iunie 2026, 14:41

Consultări la Cotroceni/ Președintele Nicușor Dan discută cu reprezentanții USR

Președintele Nicușor Dan discută, marți, la Palatul Cotroceni, cu reprezentanții USR, în cadrul noilor consultări convocate de șeful statului...

Consultări la Cotroceni/ Președintele Nicușor Dan discută cu reprezentanții USR
Actualitate marți, 23 iunie 2026, 14:24

Consultări la Cotroceni/ Președintele Nicușor Dan discută cu reprezentanții PNL

UPDATE Președintele PNL, Ilie Bolojan, a declarat marți, după consultările cu președintele Nicușor Dan, că un Pact pentru România reprezintă...

Consultări la Cotroceni/ Președintele Nicușor Dan discută cu reprezentanții PNL
Actualitate marți, 23 iunie 2026, 14:13

Eforie Colorat ajunge la cea de-a VI-a ediție

Vara la Eforie Sud înseamnă seri petrecute în Grădina Cinemascop. Eforie Colorat deschide un nou sezon de evenimente culturale și timp petrecut...

Eforie Colorat ajunge la cea de-a VI-a ediție