Republica Moldova: 10 persoane reținute, în dosare de corupere a alegătorilor
O amplă investigație privind fapte de corupere electorală este în plină desfășurare, înaintea scrutinului parlamentar din 28 septembrie, considerat decisiv pentru viitorul european al Republicii Moldova.

Publicat de Adina Sîrbu, 16 septembrie 2025, 08:24
Autorităţile din Republica Moldova au reţinut, luni, 10 persoane după pecheziţii de amploare în dosare privind coruperea unor alegători, finanţarea ilegală a partidelor politice şi spălare de bani.
Procurorii anticorupţie susţin că oamenii recrutau alegători cărora le promiteau bani pentru a-i determina să voteze pentru o anumită formaţiune politică la alegerile legislative care vor avea loc în mai puţin de două săptămâni.
Ina Guţu, de la Radio Chişinău: „Autorităţile din Republica Moldova au anunţat că percheziţiile au loc în cadrul unei cauze penale, vizând presupuse activităţi ilegale legate de finanţarea partidelor politice, spălarea banilor şi coruperea alegătorilor, în contextul alegerilor parlamentare din 28 septembrie.
Ofiţerii Centrului Naţional Anticorupţie, în colaborare cu procurorii municipiului Bălţi, au efectuat 28 de percheziţii, în urma acestora fiind reţinute 10 persoane pentru un termen de 72 de ore. Potrivit comunicatului oficial, persoanele vizate, printre care se numără factori de decizie afiliaţi politic, membri şi simpatizanţi ai acestuia, ar fi pus în aplicare un plan infracţional în perioada premergătoare scrutinului parlamentar.
Acest plan presupunea recrutarea susţinătorilor cărora li se promiteau bani pentru a-i determina să voteze într-un anumit mod, favorabil unei formaţiuni politice. În cadrul acţiunilor de urmărire penală, au fost documentate tranzacţii suspecte cu mijloace băneşti, inclusiv în valută şi monede virtuale, utilizate în scopul camuflării provenienţei ilicite a fondurilor.
În Republica Moldova este în curs de defăşurare o amplă investigaţie privind fapte de corupere electorală, în ultimele două săptămâni fiind efectuate zeci de percheziţii, reţineri şi confiscare de bani şi bunuri şi alte probe relevante pentru dosar.”
Scrutinul din 28 septembrie este considerat foarte important pentru viitorul european al Republicii Moldova, dar şi pentru securitatea României. Sondajele de opinie care iau în considerare doar intenţia de vot a cetăţenilor de peste Prut, nu şi a celor care sunt în diaspora, dau prima şansă formaţiunii care se află la guvernare – Partidul Acţiune şi Solidaritate al preşedintei Maia Sandu.
Observatorii atrag atenţia, însă, că avansul faţă de formaţiunile pro-ruse nu este foarte consistent.
Viitorul Republicii Moldova va fi decis de votul celor din diaspora – apreciază fostul preşedinte Traian Băsescu. Într-o intervenţie la Radio România Actualităţi, el a subliniat că şi securitatea României va fi influenţată de rezultatul votului din ţara vecină şi i-a îndemnat la vot pe toţi cei care vor să sprijine parcursul european al Republicii Moldova.
O victorie a socialiştilor nu va face decât să reorienteze politica externă a ţării către slugărnicia faţă de Putin, către obedienţa pentru aşa-zisul preţ redus la gaze naturale, ceea ce e o mare minciună. Nu dă Putin gaze la preţ redus, şi nici ţiţei. Deci, esenţa mesajului meu este ca cei din diaspora să meargă la vot, a declarat Traian Băsescu.
Sursă: RRA