Președintele Nicușor Dan: „La mulți ani, copii! România de mâine este a voastră!”
"Viitorul României se clădește pe grijă, responsabilitate și investiție în copii”, a transmis președintele de Ziua Internațională a Copilului.

Publicat de Adina Sîrbu, 1 iunie 2025, 15:06
De Ziua internațională a Copilului, președintele Nicușor Dan transmite că toate deciziile statului trebuie să aibă în vedere binele generațiilor viitoare și subliniază, totodată, importanța sprijinului pentru toți copiii, inclusiv cei defavorizați.
„Astăzi, de 1 Iunie, celebrăm inocența, bucuria și speranța pe care copiii o aduc în viețile noastre. Este o zi în care ne amintim cât de prețioși sunt ei și cât de important este să le oferim un viitor în care să poată crește cu demnitate, educație, sănătate și iubire.
Fiecare decizie pe care o luăm, ca societate și ca stat, trebuie să aibă drept reper binele generațiilor care vin. Viitorul României se clădește pe grijă, responsabilitate și investiție în copii.
Dar astăzi nu trebuie să uităm nici de copiii care merg flămânzi la culcare, de cei care cresc departe de părinții lor plecați la muncă în străinătate, de cei care trăiesc în sărăcie, în lipsuri sau în suferință. Avem datoria să ne gândim și la ei – nu doar azi, ci în fiecare zi”, a scris Nicușor Dan pe Facebook.
„La mulți ani, copii! România de mâine este a voastră!”, a transmis șeful statului.