„Poduri de romanță” – tema ediției Festivalului Național de Romanțe „Crizantema de Aur” 2025

Publicat de Doina Sirbu, 4 mai 2025, 08:47 / actualizat: 4 mai 2025, 13:58
Cel mai longeviv festival de muzică din România, desfășurat fără întrerupere din 1968, a ajuns la ediția a 58-a și se va desfășura la toamnă, între 16 – 18 octombrie 2025, la Târgoviște, dar preselecțiile pentru secțiunile interpretare și creație se apropie.
Preselecțiile pentru secțiunea înterpretare încep vineri, 16 mai 2025, la Constanța, la Teatrul Național de Operă și Balet „Oleg Danovski” din Constanța, ora 17.00. Vor mai fi preselecții la Zalău, Iași, Târgoviște, Craiova, dar și online, potrivit programului de preselecție ce poate fi consultat aici.
Uniunea Compozitorilor și Muzicologilor din România și Uniunea Muzicienilor din Moldova vor participa la pregătirea Concursului de Creație, prin organizarea preselecției naționale a romanțelor înscrise în competiție. Preselecția națională va avea loc în perioada 25 – 30 iunie 2025. Documentele de înscriere și romanțele în primă audiție trebuie trimise până la data de 20 iunie 2025, conform Regulamentului oficial al festivalului.
Ediția a 58-a a Festivalului „Crizantema de Aur”, care se va desfășura în perioada 16-18 octombrie 2025 la Târgoviște, va fi structurată pe patru mari secțiuni: Concursul de Interpretare, Concursul de Creație; Concerte, Recitaluri extraordinare şi Evenimente asociate.
Regulamentul Oficial al Festivalului, fişele de înscriere, detalii şi alte informaţii suplimentare sunt postate pe site-ul www.crizantemaaur.ro şi pe site-ul www.cetatearomantei.ro
Parteneri media: TVR, Radio România; Revista „Actualitatea Muzicală” a UCMR; Cotidianul „Ultima oră”; Radio ProDiaspora
Cum puteți ajunge pe scena festivalului și de ce, aflați din interviul realizat de Liliana Fustanela, cu directorul artistic al Festivalului Național de Interpretare și Creație a Romanței Românești „Crizantema de Aur”, Alina Mavrodin Vasiliu.
Regulamentul Festivalului poate fi consultat aici.