CSM Constanţa a câștigat cu Minaur Baia Mare
Publicat de Catalin Donose, 3 martie 2024, 06:12
CSM Constanţa a învins-o pe Minaur Baia Mare cu 33-28 (17-11), sâmbătă seară, pe teren propriu, în derby-ul etapei a 19-a a Ligii Naţionale de handbal masculin.
După un prim sfert de oră echilibrat, CSM Constanţa a preluat controlul şi s-a desprins pe tabela de marcaj, ajungând la un avans maxim de opt goluri, 28-20. Vicecampioana a redus din ecart pe final, dar CSM, medaliată cu bronz în campionatul trecut, a câştigat fără emoţii.
Rusul Vitali Komogorov a fost cel mai bun marcator al gazdelor, cu 6 goluri, iar Valentino Ravnic şi Călin Căbuţ au reuşit câte 4 goluri. Dan Vasile a apărat 11 şuturi.
Robert Nagy a încheiat cu 9 goluri pentru băimăreni, iar Milan Kotrc, Tomas Cip şi Anderson Da Silva Molino au reuşit câte 4.
Echipa antrenată de George Buricea şi-a consolidat poziţia secundă în clasament cu acest succes.
Clasamentul în partea superioară:
- Dinamo Bucureşti 57 puncte (19 jocuri)
- CSM Constanţa 46 (18)
- Minaur Baia Mare 41 (19)
- Potaissa Turda 33 (18)
- CSM Bucureşti 32 (19)
- HC Buzău 27 (18)
Iată mesajul postat de clubul constănțean pentru suporteri: “Victorie și suntem mai aproape de medaliile de argint în acest sezon! CSM Constanța câștigă clar derby-ul etapei a XIX-a din Liga Zimbrilor, 33-28 cu Minaur Baia Mare și se distanțează la 5 puncte de contracandidata la locul 2. Handbaliștii noștri au făcut spectacol la Sala Sporturilor, în fața unui public extraordinar, care a susținut admirabil echipa timp de 60 de minute. Avantajul luat la pauză, 17-11, a fost hotărâtor, dar băieții noștri au rămas conectați până la final pentru a înfrânge rezistența băimărenilor. Au evoluat: Vasile 11 intervenții, Rusu – Komogorov 6 goluri, Ravnic 4, Căbuț 4, Aliokhin 3, Nistor 3, Andrei 3, Ilie 2, Stankovic 2, Chikovani 2, Drăgan 2, Susanu 1, Nikolic 1, Vegar. Felicitări, jucătorilor și staff-ului! Mulțumim tuturor celor care ne-au susținut astăzi la sală! Avem o lună plină de handbal. Urmează, meciul final din EHF European League, marți, 5 Martie, la Berlin, cu Fuchse, apoi meciul de cupă la Turda, pe 20 Martie, și din nou în campionat, la Focșani, pe 24 Martie. Hai, Constanța!”
Cătălin Donose
Foto – CSM Constanța