Ascultă Radio România Constanța Live

AJOFM le reaminteşte angajatorilor că au obligaţia de a comunica toate locurile de muncă libere

AJOFM le reaminteşte angajatorilor că au obligaţia de a comunica toate locurile de muncă libere

Publicat de , 23 iunie 2021, 16:33

Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă le reamintește tuturor angajatorilor că, potrivit legii, au obligația de a comunica toate locurile de muncă libere.

Comunicarea trebuie făcută către agențiile județene, în termen de 5 zile lucrătoare de la vacantarea locurilor de muncă.
Nerespectarea acestor prevederi se sancționează cu avertisment ori amendă cuprinsă între 3.000 și 5.000 de lei.
În prezent, în evidențele Agenției Județene Constanța pentru Ocuparea Forței de Muncă figurează aproximativ 640 de posturi libere.
Redactor – Bogdan Comşa / Foto – Arhivă
Sindicaliștii din educație protestează miercuri la București
Social miercuri, 17 iunie 2026, 07:51

Sindicaliștii din educație protestează miercuri la București

Sindicaliștii din educație protestează miercuri în fața Guvernului și Parlamentului, nemulțumiți de prevederile proiectului noii legi a...

Sindicaliștii din educație protestează miercuri la București
MANGALIA: bursă a locurilor de muncă, la Șantierul Naval Damen
Social marți, 16 iunie 2026, 20:38

MANGALIA: bursă a locurilor de muncă, la Șantierul Naval Damen

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Munca din Constanța a organizat ieri o bursă a locurilor de muncă, la Șantierul Naval Damen din...

MANGALIA: bursă a locurilor de muncă, la Șantierul Naval Damen
CONSTANȚA: Sindicaliștii SindFISC au pichetat sediul Direcției Regionale Antifraudă Fiscală
Social marți, 16 iunie 2026, 17:55

CONSTANȚA: Sindicaliștii SindFISC au pichetat sediul Direcției Regionale Antifraudă Fiscală

Membrii SindFISC au pichetat în această după-amiază, timp de o oră, sediul Direcției Regionale Antifraudă Fiscală 2 Constanța de pe strada...

CONSTANȚA: Sindicaliștii SindFISC au pichetat sediul Direcției Regionale Antifraudă Fiscală
A fost ales noul președinte al Federației Naționale Sindicale Lazăr Edeleanu
Social marți, 16 iunie 2026, 16:09

A fost ales noul președinte al Federației Naționale Sindicale Lazăr Edeleanu

A fost ales noul președinte al Federației Naționale Sindicale Lazăr Edeleanu. Aproape 50 de delegați ai sindicatelor din țară din domeniile...

A fost ales noul președinte al Federației Naționale Sindicale Lazăr Edeleanu
Social sâmbătă, 13 iunie 2026, 14:21

STS a lansat o aplicaţie de acces la 112 pentru persoanele cu deficienţe de auz şi vorbire

Lansată în februarie doar pentru zona București-Ilfov, aplicația mobilă a Serviciului de Telecomunicaţii Speciale dedicată persoanelor cu...

STS a lansat o aplicaţie de acces la 112 pentru persoanele cu deficienţe de auz şi vorbire
Social vineri, 12 iunie 2026, 12:38

Spectacolul caritabil „Aripi de vis” – în beneficiul copiilor și tinerilor cu diabet din județul Constanța

Școala Gimnazială Nr. 1 Valu lui Traian în parteneriat cu Asociația copiilor și tinerilor cu diabet din județul Constanța „Sweet Land” vă...

Spectacolul caritabil „Aripi de vis” – în beneficiul copiilor și tinerilor cu diabet din județul Constanța
Social vineri, 12 iunie 2026, 10:47

TULCEA: Angajații de la Casa Județeană de Pensii, în grevă japoneză

Angajaţii Casei Judeţene de Pensii (CJP) din Tulcea au intrat, vineri, în grevă japoneză, nemulţumiţi de proiectul de lege privind salarizarea...

TULCEA: Angajații de la Casa Județeană de Pensii, în grevă japoneză
Social joi, 11 iunie 2026, 09:53

Angajații serviciilor de ambulanță din toată țara protestează în Capitală față de noua lege a salarizării

O delegație formată din 30 de angajați ai Serviciului Județean de Ambulanță Constanța participă astăzi la protestul organizat de Federația...

Angajații serviciilor de ambulanță din toată țara protestează în Capitală față de noua lege a salarizării