Spitalul Județean Constanța aduce clarificări în cazul unor acuzații din spațiul online
Publicat de Doina Sirbu, 25 iunie 2026, 13:41
Conducerea Spitalului Clinic Județean de Urgență „Sf. Apostol Andrei” Constanța (SCJU) dorește să combată ferm și să clarifice dezinformările și instigările apărute recent în spațiul online cu privire la statutul medicilor rezidenți și așa-zisa „obligativitate” a semnării unor contracte de voluntariat.
“Instituția noastră respinge categoric acuzațiile de presiune sau exploatare. Aceste afirmații sunt nu doar nefondate, ci și de natură să dezinformeze publicul și să destabilizeze climatul de încredere din cadrul unității medicale.
În vederea unei corecte informări a opiniei publice, precizăm următoarele:
Voluntariatul reprezintă o opțiune personală: Activitățile de voluntariat din cadrul SCJU Constanța se adresează exclusiv acelor medici rezidenți sau altor profesioniști care își exprimă în mod liber, expres și necondiționat dorința de a furniza servicii medicale suplimentare ori de a-și completa și consolida cunoștințele medicale direct la patul bolnavului, în afara orelor de program obligatorii.
Respectarea legislației în vigoare: SCJU Constanța respectă cu strictețe legislația națională, inclusiv ordinele Ministerului Sănătății privind salarizarea gărzilor obligatorii efectuate de medicii rezidenți în afara programului normal de lucru. Voluntariatul nu înlocuiește și nu va înlocui niciodată activitatea normată și remunerată conform legii”, transmit reprezentanții unității medicale.
Aceste stagii de voluntariat opționale vin în întâmpinarea tinerilor medici care doresc o expunere clinică sporită și o acumulare rapidă de experiență practică, într-un mediu spitalicesc de urgență, oferindu-le cadrul legal pentru a face acest lucru în siguranță.
“Considerăm că transformarea unui instrument de dezvoltare profesională și de solidaritate medicală într-un subiect de scandal politic sau online este o acțiune profund imorală la adresa corpului medical.
Conducerea SCJU Constanța rămâne deschisă unui dialog transparent cu toți medicii rezidenți și partenerii sociali, asigurându-i pe pacienți că actul medical se desfășoară în condiții de maximă legalitate, profesionalism și respect pentru drepturile muncii”, au mai precizat reprezentanții unității medicale din Constanța.
Reacția Spitalului Județean Constanța vine după o postare în care medicul Ciprian Maxim spune că “mai mulți medici rezidenți mi-au semnalat că spitalul le cere, prin presiune, să semneze până la 1 iulie cereri de „voluntariat” pentru gărzi. Practic, li se impune să presteze muncă medicală suplimentară fără plată, sub amenințarea implicită a consecințelor. Documentul oficial al spitalului este folosit ca instrument pentru a obține forță de muncă gratuită”.