Prima ediţie a Săptămânii Gastronomice Dobrogene – diversitatea culinară promovată
Asociaţia Patronală RESTO Constanţa.
Publicat de Daniel Țăndăreanu, 24 iunie 2026, 11:57
Asociaţia Patronală RESTO Constanţa a lansat prima ediţie a Săptămânii Gastronomice Dobrogene, un eveniment care promovează diversitatea culinară a oraşului Constanţa şi a întregii regiuni Dobrogea.
Constănţenii şi turiştii sunt invitaţi să descopere oferta gastronomică locală printr-un format accesibil: un set”‘meniu format din două preparate reprezentative, la preţ unic de 50 de lei, disponibil exclusiv în cele 16 restaurante, cafenele, bistrouri, fast”‘food”‘uri şi cofetării participante.
Președintele Patronatului RESTO Constanța, Corina Martin, a declarat că evenimentul se bucură de un real succes și se dorește să devină o tradiție.
Corina Martin în dialog cu Larisa Calistru: