Negociatorul-șef iranian Ghalibaf afirmă că Strâmtoarea Ormuz va fi administrată de Iran
Publicat de Doina Sirbu, 23 iunie 2026, 07:35
Negociatorul-șef al Iranului, Mohammad Bagher Ghalibaf, a afirmat luni că condițiile din Strâmtoarea Ormuz nu vor reveni la nivelurile de dinainte de război și că această cale navigabilă va fi administrată de țara sa, potrivit agenției oficale de presă IRNA, citată de AFP.
‘Toată lumea trebuie să știe că administrarea Strâmtorii Ormuz nu va reveni niciodată la ceea ce era înainte de război’, a declarat Ghalibaf care conduce negocierile cu Statele Unite pentru a pune capăt definitiv războiului din Orientul Mijlociu, conform IRNA.
‘Desigur, regulile internaționale vor fi respectate, dar Iranul va administra Strâmtoarea Ormuz’, a adăugat el.
Sursă: AGERPRES