Ascultă Radio România Constanța Live

Polițiștii, pompierii și jandamii constănțeni, la datorie în minivacanța de 1 Mai

Măsuri anunțate de structurile MAI pentru o minivacanță în siguranță.

Polițiștii, pompierii și jandamii constănțeni, la datorie în minivacanța de 1 Mai

Publicat de Adina Sîrbu, 30 aprilie 2026, 11:23

Sute de cadre militare din structurile Ministerului Afacerilor Interne din județul Constanța au fost mobilizate pentru ca întreaga comunitate și turiștii să se bucure în siguranță de minivacanța prilejuită de 1 Mai, dată la care se deschide, oficial, sezonul estival pe litoral.

Inspectoratul de Poliție Județean Constanța a mobilizat efective suplimentare, astfel că, în perioada 30 aprilie – 3 mai a.c., zilnic, aproximativ 500 de polițiști vor fi la datorie, având ca principală prioritate prevenirea evenimentelor neplăcute și protejarea drepturilor și libertăților cetățenilor.

Efectivele fac parte din structurile de ordine publică, poliţie rutieră, investigații criminale, transporturi, economic, arme, explozivi și substanțe periculoase, criminalistic și acțiuni speciale.

În această perioadă, polițiștii își concentrează acțiunile pe două paliere: unul este cel de prevenire și descurajare, iar cel de-al doilea este de combatere a faptelor antisociale, acordând o atenţie deosebită zonelor cu mare fluenţă de public, în care au loc activităţi culturale, sportive sau de agrement, specifice acestei zile, pentru menţinerea unui climat corespunzător de siguranţă, prevenirea infracţiunilor cu violenţă şi a furturilor.

Polițiștii rutieri sunt prezenți pe principalele artere de circulație din județ, pentru fluidizarea traficului și verificarea respectării normelor legale. Atragem atenția participanților la trafic asupra faptului că activitățile structurilor rutiere în această minivacanță sunt concentrate pe combaterea conducerii sub influența băuturilor alcoolice sau a substanțelor psihoactive, dar și a oricăror alte abateri de natură a pune în pericol siguranța pe drumurile publice. Sunt utilizate astfel, la capacitate sporită, aparatele din dotare.

Pentru evitarea neplăcerilor pricinuite de aglomerarea arterelor rutiere sau a ambuteiajelor ce pot apărea în această perioadă, facem apel la toţi participanţii la trafic să-şi planifice din timp deplasările, să se informeze cu privire la traseul ales, starea drumurilor şi prognoza meteo.

Conducătorilor auto li se recomandă să manifeste o conduită adecvată, să păstreze viteza regulamentară şi adaptată condiţiilor de trafic, să nu se angajeze în depăşiri riscante şi să nu pună în pericol siguranța celorlalți participanți, prin consumul de alcool sau alte substanțe înainte de a se urca la volan.

De asemenea, cetățenii care intenționează să plece de acasă sunt sfătuiți să închidă ușile și ferestrele locuințelor și să nu-și posteze intențiile de plecare sau eventualele bunuri de valoare deținute în mediul online!

Reamintim că în orice zone aglomerate trebuie acordată o atenție sporită bunurilor personale. De altfel, păstrarea telefoanelor mobile, a banilor sau bijuteriilor în rucsace, genți sau buzunare exterioare ale hainelor nu este cea mai sigură variantă. În egală măsură, în autovehiculele parcate nu trebuie, niciodată, păstrate, la vedere, bunuri de valoare.

Inspectoratul de Poliție Județean Constanța urează tuturor o minivacanță de 1 Mai plăcută, în speranța că, oriunde veți alege să o petreceți, o veți face în siguranță!

Aproximativ 200 de pompieri din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență „Dobrogea“ al județului Constanța sunt pregătiți să intervină, zilnic, pe durata minivacanței de 1 mai, în cazul producerii unor situații de urgență.

Ca măsură operațională suplimentară, având în vedere că, în această perioadă, pe litoral este așteptat un număr mare de turiști, la nivelul Inspectoratului pentru Situații de Urgență „Dobrogea“ al județului Constanța s-au constituit cinci puncte temporare de lucru în localitățile Agigea, Ciocârlia, Mamaia, Valu lui Traian, și Vama Veche. În aceste locații, începând de pe 30 aprilie și până luni, 4 mai, se va afla câte un echipaj de stingere, pentru eficientizarea timpului de răspuns la solicitările de urgență care se pot produce.

Pe linie preventivă, în această perioadă, pompierii militari derulează controale la unități turistice sau amenajări temporare la care este anunțată afluență mare de public. Pe timpul verificărilor, principalele aspecte urmărite de inspectorii de prevenire se referă la dotarea cu stingătoare, menținerea liberă a căilor de evacuare și exploatarea în condiții de siguranță a instalațiilor electrice.

Întrucât se apropie ziua de 1 Mai, dată la care majoritatea cetățenilor aleg șă își petreacă timpul în aer liber, la grătar, cu familia ori prietenii, reamintim câteva reguli pentru evitarea situațiilor care le pot pune viața în pericol:

  • utilizarea focului deschis în locuri cu pericol de incendiu și pe timp de vânt este interzisă;
  • prepararea hranei prin utilizarea focului deschis în gospodării se face numai în locuri special amenajate, în condiţii şi la distanţe care să nu permită propagarea focului la construcţii, depozite, culturi agricole, păduri, plantaţii sau la alte vecinătăţi. Astfel, în locul în care se face grătarul trebuie să fie amplasat un stingător de incendiu sau o găleată cu apă. Totodată, înainte de plecare, focul trebuie stins;
  • copiii trebuie supravegheați în permanență pentru a preveni jocul acestora cu focul.

Țineți cont de sfaturile noastre și respectați măsurile de prevenire a incendiilor! Pompierii militari vă doresc un sfârșit de săptămână liniștit, lipsit de evenimente nedorite! ă dorim distracție frumoasă și responsabilă!

În perioada 30 aprilie – 4 mai, zilnic, în medie, 120 de jandarmi din cadrul Grupării de Jandarmi Mobile Constanța se vor asigura că turiștii își petrec timpul liber în siguranță.

În aceaste zile, unitatea noastră, alături de celelalte structuri MAI, va intensifica numărul efectivelor în misiunile de menținere a ordinii publice pe litoralul Mării Negre, în stațiunile Mamaia, Costinești, Vama Veche-2 Mai, în zonele de promenadă, precum și în proximitatea zonelor de agrement.

De asemenea, jandarmii vor asigura măsurile de ordine publică la meciurile de fotbal dintre FCV Farul Constanța cu FC Botoșani, care se va disputa pe 2 mai, pe stadionul Central al Academiei „Gheorghe Hagi” din Ovidiu și AFC Unirea 04 Slobozia cu AFC Hermannstadt, pe 4 mai, pe stadionul „1 Mai” din municipiul Slobozia.

Totodată, în această perioadă efectivele unității noastre vor acționa și în zona frontierei interne cu Republica Bulgaria, alaturi de partenerii instituționali din cadrul Gărzii de Coastă, pentru prevenirea și combaterea migrației ilegale, în contextul aderării României la spațiul Schengen.

O atenție deosebită va fi acordată și respectării prevederilor legale privind desfășurarea activităților de picnic, în zonele cunoscute pentru acest tip de activitate în aer liber, astfel, Jandarmeria Mobilă „Tomis” reaminteşte câteva dintre prevederile Legii nr. 54/2012 privind desfășurarea activităților de picnic, și anume:

  • să parcheze mașinile doar în zonele special amenajate în acest scop;
  • să aprindă focul doar în locurile special amenajate şi să îl supravegheze în permanenţă;
  • să nu facă picnic în afara zonelor indicate pentru astfel de activităţi;
  • să arunce deşeurile doar în locurile special amenajate pentru a nu dăuna mediului înconjurător;
  • să lase locul în care au desfăşurat activitatea de picnic curat şi nealterat.

Jandarmeria Mobilă Constanța este la datorie pentru ca dumneavoastră să petreceți aceste zile în siguranță și fără fără incidente!

Grindeanu: PSD l-a anunțat pe președinte că își asumă guvernarea
Actualitate marți, 23 iunie 2026, 19:43

Grindeanu: PSD l-a anunțat pe președinte că își asumă guvernarea

Președintele PSD, Sorin Grindeanu, a anunțat marți, în urma consultărilor cu președintele Nicușor Dan, că PSD este gata să își asume...

Grindeanu: PSD l-a anunțat pe președinte că își asumă guvernarea
O cisternă încărcată cu GPL s-a răsturnat între Corbu și Săcele
Actualitate marți, 23 iunie 2026, 19:05

O cisternă încărcată cu GPL s-a răsturnat între Corbu și Săcele

O cisternăă încărcată cu GPL s-a răsturnat, în această seară, pe DJ 226, între Corbu și Săcele. Șoferul a fost rănit ușor. DJ226 este...

O cisternă încărcată cu GPL s-a răsturnat între Corbu și Săcele
CONSTANȚA: Cherestea fără documente de proveniență, descoperită de polițiști în port
Actualitate marți, 23 iunie 2026, 18:15

CONSTANȚA: Cherestea fără documente de proveniență, descoperită de polițiști în port

Polițiștii din cadrul Secției de Poliție Portuară Cargoscan, împreună cu reprezentanți ai Gărzii Forestiere București, au identificat, la...

CONSTANȚA: Cherestea fără documente de proveniență, descoperită de polițiști în port
AUR va vota numai un premier propus de AUR și un guvern din care să facă parte
Actualitate marți, 23 iunie 2026, 17:27

AUR va vota numai un premier propus de AUR și un guvern din care să facă parte

Președintele AUR, George Simion, declară că parlamentarii partidului vor susține doar un premier propus de Alianța pentru Unirea Românilor și...

AUR va vota numai un premier propus de AUR și un guvern din care să facă parte
Actualitate marți, 23 iunie 2026, 16:16

CONSTANȚA: Statuile vivante dau întâlnire publicului în Piața Ovidiu

După reprezentația care a adus ropote de aplauze pe strada Ștefan cel Mare, seria „Spectacolelor stradale cu statui vivante” continuă în...

CONSTANȚA: Statuile vivante dau întâlnire publicului în Piața Ovidiu
Actualitate marți, 23 iunie 2026, 15:20

USR nu va putea să susţină un guvern din care face parte PSD

USR nu va putea să susţină un guvern din care face parte PSD, a afirmat, marţi, preşedintele USR, Dominic Fritz, după consultările de la...

USR nu va putea să susţină un guvern din care face parte PSD
Actualitate marți, 23 iunie 2026, 15:02

DIALOGURI LA ZI | Monica Mihail, medic cu pregătire în sănătate publică, nutriționist și doctorand în Științe Medicale, invitată în emsiunea de astăzi

Credem că mâncăm puțin, dar ronțăitul este un obicei pe care mulți oameni îl practică fără să realizeze impactul potențial al acestuia...

DIALOGURI LA ZI | Monica Mihail, medic cu pregătire în sănătate publică, nutriționist și doctorand în Științe Medicale, invitată în emsiunea de astăzi
Actualitate marți, 23 iunie 2026, 14:41

Consultări la Cotroceni/ Președintele Nicușor Dan discută cu reprezentanții USR

Președintele Nicușor Dan discută, marți, la Palatul Cotroceni, cu reprezentanții USR, în cadrul noilor consultări convocate de șeful statului...

Consultări la Cotroceni/ Președintele Nicușor Dan discută cu reprezentanții USR