Au fost reluate căutările marinarilor dispăruți în tragedia navală din Portul Midia
Trei dintre membrii echipajului sunt căutați de scafandri.
Publicat de Adina Sîrbu, 19 martie 2026, 10:29
Joi, au fost reluate căutările marinarilor dispăruţi după scufundarea remorcherului Astania, în Portul Midia, din 5 persoane care erau la bord fiind recuperate cu o zi în urmă trupurile a două dintre acestea, a informat Autoritatea Navală Română.
Conform sursei citate, în cursul dimineţii, sub coordonarea Autorităţii Navale Române, prin Serviciul MRCC (Maritime Rescue Coordination Centre), au fost reluate căutările în cazul marinarilor dispăruţi în urma accidentului produs miercuri, când remorcherul Astana s-a răsturnat în timpul manevrei de legare la SPM (terminalul de larg al Midia Marine Terminal).
Seara trecută, în jurul orei 1900, trupul neînsufleţit al unui membru de echipaj a fost recuperat de scafandrii Forţelor Navale Române.
„Şi astăzi, scafandrii vor coborî la o adâncime de aproximativ 26 de metri pentru a continua operaţiunile de căutare a celorlalţi trei marinari care se aflau pe remorcher. În sprijinul acestora va acţiona şi ambarcaţiunea ARTEMIS aparţinând ARSVOM”, se arată în comunicatul transmis de ANR.
Primul marinar a fost recuperat şi scos la mal imediat după producerea accidentului, manevrele de resuscitare a acestuia, făcute de echipajele medicale, fiind zadarnice.
Remorcherul Astana, sub pavilion românesc, a fost construit în anul 2006 şi are următoarele caracteristici principale: lungimea – 26,09 metri, lăţimea – 7,94 metri, pescajul maxim – 3,85 metri, puterea motorului – 2610 kW (3500 CP).
Cercetările privind cauzele şi împrejurările producerii acestui accident naval sunt efectuate sub coordonarea procurorilor.