Ascultă Radio România Constanța Live

Cea de-a 98-a ediție a galei premiilor Oscar

Nominalizările au fost anunțate la 22 ianuarie, de către actrița Danielle Brooks și actorul Lewis Pullman.

Cea de-a 98-a ediție a galei premiilor Oscar

Publicat de Daniel Țăndăreanu, 15 martie 2026, 19:48

În ziua de 15 martie 2026, are loc ediția cu numărul 98 a ceremoniei de decernare a premiilor Oscar, potrivit oscars.org. În cadrul evenimentului, găzduit de Teatrul Dolby, din Hollywood, Los Angeles, Academia Americană a Artelor și Științelor Filmului va premia, în cadrul a 24 de categorii, cele mai reușite producții cinematografice ale anului 2025.

Gazda evenimentului este actorul de comedie Conan O’Brian, aflat în această postură pentru al doilea an consecutiv.

Gala este transmisă în direct de postul de televiziune ABC și pe platforma de streaming Hulu. Ora de începere este 19:00, ora locală în SUA, ceea ce înseamnă că pentru România ceremonia se va desfășura în noaptea de 15 spre 16 martie, începând cu ora 1:00, ora României.

Nominalizările au fost anunțate la 22 ianuarie, de către actrița Danielle Brooks și actorul Lewis Pullman.

Filmul horror ‘Sinners’, produs, scris și regizat de Ryan Coogler, este nominalizat la 16 categorii, un record istoric. Până la această ediție a premiilor Oscar, recordul de cele mai multe nominalizări, în număr de 14, a fost deținut de fiecare dintre lungmetrajele ‘All About Eve’ (1950), ‘Titanic’ (1997) și ‘La La Land’.

Pe locul secund în topul nominalizărilor se află pelicula ‘One Battle After Another’, cu 13, iar locul al treilea este împărțit de ‘Frankenstein’, ‘Marty Supreme’ și ‘Sentimental Value’, fiecare cu 9 nominalizări.

Actrița Amy Madigan, a stabilit, la rândul său, un nou record, primind a doua sa nominalizare, pentru rolul secundar din ‘Weapons’, la o distanță de 40 de ani de la prima nominalizare la aceeași categorie pentru ‘Twice in a Lifetime’ (1985).

Ruth E. Carter a devenit cea mai nominalizată femeie afro-americană din istoria Oscarurilor, fiind propusă pentru a cincea oară la categoria Cel mai bun design de costume. Autumn Durald Arkapaw este a patra femeie și, totodată, prima de culoare nominalizată la categoria Cea mai bună imagine.

Noua categorie introdusă la ediția din 2026 a premiilor Oscar este Cea mai bună distribuție (Best Achievement in Casting). Aceasta este prima categorie nouă adăugată de Academia Americană de Film de la introducerea premiului pentru ‘Cel mai bun lungmetraj de animație’, în 2001. Decizia recunoaște oficial rolul esențial pe care directorii de casting îl au în procesul de realizare a unui film.

Cele zece titluri incluse în competiția pentru Cel mai bun lungmetraj sunt: ‘Bugonia’ (r. Yorgos lanthimos), ‘F1’ (r. Joseph Kosinski), ‘Frankenstein’ (r. Guillermo del Toro), ‘Hamnet’ (r. Chloe Zhao), ‘Marty Supreme’ (r. Josh Safdie), ‘One Battle After Another’ (r. Paul Thomas Anderson), ‘The Secret Agent’ (r. Kleber Filho), ‘Sentimental Value’ (r. Joachim Trier), ‘Sinners’ (r. Ryan Coogler) și ‘Train Dreams’ (r. Clint Bentley).

Pentru distincția de Cel mai bun regizor, au intrat în competiție: Chloe Zhao pentru ‘Hamnet’, Josh Safdie pentru ‘Marty Supreme’, Paul Thomas Anderson pentru ‘One Battle After Another’; Joachim Trier pentru ‘Sentimental Value’ și Ryan Coogler pentru ‘Sinners’.

Cel mai bun actor în rol principal va fi ales dintre: Timothee Chalamet pentru rolul Marty Mauser din ‘Marty Supreme’, Leonardo DiCaprio pentru rolul Bob Ferguson din ‘One Battle After Another’, Ethan Hawke pentru rolul Lorenz Hart din ‘Blue Moon’, Michael B. Jordan pentru dublu rol Elijah / Elias Moore, precum și Wagner Moura pentru rolurile Armando Solimoes / Marcelo Alves / Fernando Solimoes din ‘The Secret Agent’.

În competiția pentru Cea mai bună actriță în rol principal au intrat: Jessie Buckley pentru rolul Agnes Shakespeare din ‘Hamnet’, Rose Byrne pentru rolul Linda din ‘If I Had Legs I’d Kick You’, Kate Hudson pentru rolul Claire Sardina din ‘Song Sung Blue’, Renate Reinsve pentru rolul Nora Borg din ‘Sentimental Value’ și Emma Stone pentru rolul Michelle Fuller din ‘Bugonia’.

***
Precedenta ediție a galei de decernare a premiilor Oscar a avut loc la 2 martie 2025. Marele câștigător al ediție fost filmul ‘Anora’, regizat de Sean Baker, care a câștigat cinci trofee, inclusiv la categoria Cel mai bun lungmetraj.

‘Anora’, o tragicomedie ce prezintă povestea unei Cenușărese moderne, o dansatoare de striptease din New York, care se căsătorește cu fiul răsfățat al unui oligarh rus, s-a impus și la categoriile Cea mai bună regie (Sean Baker), Cea mai bună actriță în rol principal (Mikey Madison), Cel mai bun scenariu original (Sean Baker) și Cel mai bun montaj (Sean Baker).

Cel mai bun actor în rol principal a fost desemnat Adrien Brody pentru rolul arhitectului Laszlo Toth din ‘The Brutalist’.

În 2024, gala premiilor Oscar s-a derulat la 10 martie. ‘Oppenheimer’, drama de trei ore despre fabricarea primei bombe atomice, în regia lui Christopher Nolan, a confirmat statutul de mare favorită câștigând 7 premii Oscar, printre care și cel pentru cel mai bun film.

Actorul irlandez Cillian Murphy a câștigat premiul pentru cea mai bună interpretare masculină în rolul fizicianului J. Robert Oppenheimer. Regizorul filmului ‘Oppenheimer’, Christopher Nolan, a câștigat premiul pentru regie.

Emma Stone a primit Oscarul pentru cea mai bună interpretare feminină cu rolul unei femei înviate din morți în comedia neagră ‘Poor Things’.

În 2023, ceremonia s-a desfășurat la 12 martie. Marele câștigător a fost filmul ‘Everything Everywhere All at Once’, regizat de cineaștii Daniel Kwan și Daniel Scheinert. A câștigat șapte trofee, inclusiv la categoria Cel mai bun lungmetraj. Kwan și Scheinert au triumfat la Cea mai bună regie.

Brendan Fraser a fost recompensat cu Oscarul pentru cel mai bun actor în rol principal, grație interpretării sale din lungmetrajul ‘The Whale’. La rândul său, Michelle Yeoh a câștigat premiul la categoria Cea mai bună actriță în rol principal, pentru prestația din filmul ‘Everything Everywhere All at Once’.

***
Primele premii ale Academiei Americane de Film, numite ulterior ‘Oscar’, au fost acordate la 16 mai 1929, notează site-ul oscar.go.com, iar ceremonia a avut loc la Hotelul Hollywood Roosevelt, în fața unui public alcătuit din aproximativ 270 de persoane.

După acea primă ediție, ceremoniile de decernare a premiilor Oscar au avut loc la hotelurile Ambassador și Biltmore, dar pe măsură ce evenimentul devenea tot mai important, sălile care îl găzduiau deveneau neîncăpătoare. Așa se face că a fost mutat în diferite locuri, iar începând cu anul 2002, gala Oscarurilor are loc la Teatrul Dolby, numit, inițial, Teatrul Kodak, notează site-ul www.oscars.org.

Statueta care se înmânează câștigătorilor reprezintă un cavaler cu o sabie care stă pe o rolă de film cu cinci cadre, reprezentând categoriile inițiale ale Academiei: actorii, scenariștii, regizorii, producătorii și tehnicienii. Mult râvnita statuetă a Oscarurilor măsoară 34 cm. A văzut lumina zilei la sfârșitul anilor ’20 ai secolului trecut, în urma creării Academiei de Arte și Științe Cinematografice (Academia Americană de Film), în anul 1927, de către proprietarul Metro-Goldwyn-Mayer, Louis Mayer. A fost concepută de Cedric Gibbons și lucrată de sculptorul George Stanley.

Denumită, oficial, Premiul de Merit al Academiei, statueta a rămas cunoscută sub numele de Oscar. Academia nu a oficializat acest nume până în 1939, cu toate că era deja foarte folosit, notează site-ul www.oscars.org.

Statuetele sunt realizate din bronz placat cu aur de 24 de carate și cântăresc aproape 4 kg.

Filmele cu cele mai multe premii Oscar din istorie rămân ‘Ben-Hur’ (1959), ‘The Lord of the Rings: The Return of the King’ (2003) și ‘Titanic’ (1997), fiecare cu 11 reușite. Le urmează musicalul ‘West Side Story’ (1961) cu 10 Premii Oscar.

Sursa – Agerpres

Iranul amenință cu închiderea completă a Strâmtorii Ormuz dacă sectorul său energetic va fi atacat
Externe duminică, 22 martie 2026, 17:51

Iranul amenință cu închiderea completă a Strâmtorii Ormuz dacă sectorul său energetic va fi atacat

Iranul va închide complet Strâmtoarea Ormuz dacă președintele american Donald Trump își pune în practică amenințarea de a lovi instalațiile...

Iranul amenință cu închiderea completă a Strâmtorii Ormuz dacă sectorul său energetic va fi atacat
România este pe lista celor 20 de ţări care se declară ‘pregătite să contribuie la eforturile’ necesare pentru redeschiderea Strâmtorii Ormuz
Externe duminică, 22 martie 2026, 15:43

România este pe lista celor 20 de ţări care se declară ‘pregătite să contribuie la eforturile’ necesare pentru redeschiderea Strâmtorii Ormuz

Aproximativ 20 de ţări – între care Emiratele Arabe Unite (EAU), Marea Britanie, Franţa, Canada şi Japonia- s-au declarat sâmbătă...

România este pe lista celor 20 de ţări care se declară ‘pregătite să contribuie la eforturile’ necesare pentru redeschiderea Strâmtorii Ormuz
Ultimatum de 48 de ore de la Trump pentru Iran: dacă Strâmtoarea Ormuz nu e deschisă, loveşte centralele electrice
Externe duminică, 22 martie 2026, 09:34

Ultimatum de 48 de ore de la Trump pentru Iran: dacă Strâmtoarea Ormuz nu e deschisă, loveşte centralele electrice

Preşedintele american Donald Trump a ameninţat sâmbătă că SUA vor lovi centralele electrice iraniene dacă Iranul nu redeschide în 48 de ore...

Ultimatum de 48 de ore de la Trump pentru Iran: dacă Strâmtoarea Ormuz nu e deschisă, loveşte centralele electrice
SUA: Capacitatea Iranului de a ameninţa Strâmtoarea Ormuz a fost diminuată
Externe sâmbătă, 21 martie 2026, 17:24

SUA: Capacitatea Iranului de a ameninţa Strâmtoarea Ormuz a fost diminuată

Capacitatea Iranului de a ameninţa Strâmtoarea Ormuz a fost „diminuată”după ce SUA au bombardat săptămâna aceasta o instalaţie subterană...

SUA: Capacitatea Iranului de a ameninţa Strâmtoarea Ormuz a fost diminuată
Externe sâmbătă, 21 martie 2026, 12:51

SCOȚIA: Româncă pusă sub acuzare pentru că ar fi încercat să intre într-o bază de submarine nucleare

Un iranian şi o româncă au fost puşi sub acuzare după ce au încercat să pătrundă în perimetrul unei baze navale care găzduieşte forţa de...

SCOȚIA: Româncă pusă sub acuzare pentru că ar fi încercat să intre într-o bază de submarine nucleare
Externe vineri, 20 martie 2026, 21:14

Donald Trump: NATO, ”un tigru de hârtie fără SUA”; aliații din NATO, ”lași”

Președintele american Donald Trump i-a criticat pe aliații din NATO vineri pentru faptul că nu au sprijinit războiul americano-israelian...

Donald Trump: NATO, ”un tigru de hârtie fără SUA”; aliații din NATO, ”lași”
Externe joi, 19 martie 2026, 16:11

Președintele Nicușor Dan va fi primit de Regele Belgiei, vineri

Președintele Nicușor Dan va fi primit vineri de Regele Philippe al Belgiei, potrivit Administrației Prezidențiale. Șeful statului se află joi...

Președintele Nicușor Dan va fi primit de Regele Belgiei, vineri
Externe miercuri, 18 martie 2026, 17:49

Aliaţii NATO discută despre „cel mai bun mod” de a redeschide strâmtoarea Ormuz

Aliaţii din cadrul NATO discută pentru a găsi cel mai bun mod de a redeschide strâmtoarea Ormuz, cale strategică blocată de Iran în urma...

Aliaţii NATO discută despre „cel mai bun mod” de a redeschide strâmtoarea Ormuz