Ascultă Radio România Constanța Live

Calendar istoric MINAC: 13 martie – Despre fotbalul interbelic, trofee, o vizită princiară și un meci internațional

Calendar istoric MINAC: 13 martie – Despre fotbalul interbelic, trofee, o vizită princiară și un meci internațional

Publicat de Doina Sirbu, 13 martie 2026, 15:48

Pe data de 13 martie 1925, la sediul vechi al Liceului „Mircea cel Bătrân”, de pe strada Traian, a avut loc tragerea la sorți a meciurilor (matchurilor) din cadrul competiției Cupa Eliminatorie de fotbal Asociație “N. Razis”. S-au înscris mai multe echipe ale unor asociații sportive locale, fiecare având obligația de a plăti o taxă de participare de 30 de lei. Din presa vremii aflăm că această cupă fusese pusă în joc de câțiva ani de către clubul Venus din Constanța și că, în 1924, trofeul fusese câștigat de echipa Victoria.

Fotbalul devenise deja o tradiție la Constanța. Se pare că primele matchuri avuseseră loc pe un tăpșan din port încă din a doua jumătate a sec. XIX, când în oraș exista o comunitate britanică formată din angajații companiei Danube Black Sea Railway and Kustendjie Harbour (DBSR). În anul 1857, acest consorțiu a primit de la Imperiul Otoman (când Dobrogea se afla încă sub stăpânire turcească) o dublă concesiune: explotarea portului Kustendjie și construcția căii ferate Kustendjie – Tchernavoda (inaugurrată în 1860). Inginerii, intendenții și muncitorii DBSR încingeau în timpul liber meciuri de football, așa cum se obișnuiseră în tinerețea petrecută în Insulă.

Fotbalul în Constanța românească (din 1878) a început însă, cu adevărat, în primele două decenii ale veacului al XX-lea. Din seria de articole semnate de jurnalistul Marian Bocai, Istoria sportului constănțean (2012-2013), aflăm detalii extrem de interesante. Astfel, primele echipe ale orașului au apărut după 1910, în 1913 fiind înființat primul club, Victoria, ai cărui membri erau în general reprezentanți ai administrației locale. În 1914 a luat naștere clubul comunității elene Elpis, iar un an mai târziu, clubul Izvor, devenit după câțiva ani Slavia.

În anii ’20 au continuat să apară asociații sportive, cluburi și echipe precum cea a Liceului Mircea, Ovidius, AF Săgeata (formată din elevi ai Școlii Superioare de Comerț), Tricolor (prima echipă portuară de fotbal) și Artiv (ulterior devenită Vulturul și apoi EFA), echipa comunității armene (sursă informații – Marian Bocai – Istoria sportului constănțean). În 1923 au apărut și echipe filiale ale unor cluburi din București, Venus și AS Prietenii Naturii, pentru ca peste câțiva ani să ia naștere și AS Marina Militară (1927) și Chiazim (1928), o echipă cu sediul în Piața Griviței și formată din etnici turci și tătari.Deși vorbim încă despre fotbal amator, competițiile erau acerbe în acești ani ’20, fiecare întrecere, precum Cupa N.Razis, având parte de o participare numeroasă.

Dintre toate aceste echipe, în perioada de referință, se distingea totuși echipa Victoria, care își adjudeca cele mai multe dintre trofeele puse în joc cu diverse ocazii.

Despre valoarea acestei echipe aflăm dintr-un eveniment petrecut în 1927, tot în martie, luna în care începea sezonul. În a doua jumătate a lunii martie 1927, în portul Constanța se afla în vizită o escadră de nave militare franceze, prilej pentru numeroase activități comune, dineuri, banchete, baluri și alte solemnități. Și prilej de jocuri sportive. Astfel, pe 24 martie 1927 a avut loc meciul internațional de fotbal dintre campioana Constanței, Victoria, și echipa flotilei din Hexagon. Din ziarul Dacia (nr. din 25 martie) aflăm că Victoria s-a impus cu un scor categoric, 6-1 (4-1 la pauză), într-un meci arbitrat de M. Costea și disputat “pe terenul din port” (se pare că acesta a existat undeva în zona actualei Porți 3). Echipa locală a fost formată din următorii jucători: Sibiceanu, Roșculeț, Aligardi, Ciutacu, Bârzan, Vartolomeu, Șoșoiu, Petru Gh., Cristea V., Petru V. și Pamfilescu. Din cronica meciului, publicată de Dacia aflăm și care au fost marcatorii: Petru V. – 3 goluri, Cristea V. – 2 goluri și Pamfilescu – 1 gol.

În ziua meciului internațional, la Constanța au sosit principele Nicolae și principesa Ileana. Cei doi au vizitat construcțiile Palatului Regal din Mamaia și un teren pe care Primăria Constanța i-l donase lui Nicolae pentru ca acesta să își construiască propria locuință de vacanță. Evident, seara, cei doi principi s-au întâlnit și cu oaspeții din Franța, ofițerii flotilei venite în port. Mai întâi, cei doi prinți ai României au participat în salonul vaporului SMR România la un dineu intim, alături de amiralul Bouis, ministrul de externe Mitilineanu, ambasadorul francez Clinchant, amiralii Scodrea și Gavrilescu și alți câțiva înalți ofițeri români și francezi. La dineu au participat și civili locali, prefectul Andrei Popovici și primarul Ion Bentoiu. Dineul s-a încheiat la ora 23:00, după care s-a mers la Cercul Militar, unde a avut loc un bal organizat de Divizia a 9-a.

O zi mai târziu, pe 25 martie, prinții Nicolae și Ileana au mers pe crucișătorul francez Duguay-Trouin unde a avut loc un ceai dansant. Pe 26 martie 1927, după un dejun de adio la bordul vasului-amiral, escadra franceză a părăsit Constanța. Atmosfera a fost una caldă, singurii francezi supărați fiind, probabil, cei pasionați de fotbal, care zile bune n-au putut uita înfrângerea suferită în fața echipei Victoria Constanța!

Reclama zilei – Modern – Salon de coafură pentru doamne și domni, situat în piața Ovidiu 17 Constanța (fosta cafenea Chinezul), telefon 722. Localul, mărit și renovat, după ultima expresie a confortului și esteticei. Onorata cleintelă este invitată a se convinge de modul ireproșabil în care va fi servită, având la dispoziție un select personal specializat în arta tăerii părului și bărbei. Salon special pentru doamne (Separat). Se execută coafuri moderne pentru nunți, baluri, serate, etc, tincturi pentru păr și orice altceva pentru păr. Raion special de parfumerie. (1926)

Sursă: MINAC

CONSTANȚA: Cherestea fără documente de proveniență, descoperită de polițiști în port
Actualitate marți, 23 iunie 2026, 18:15

CONSTANȚA: Cherestea fără documente de proveniență, descoperită de polițiști în port

Polițiștii din cadrul Secției de Poliție Portuară Cargoscan, împreună cu reprezentanți ai Gărzii Forestiere București, au identificat, la...

CONSTANȚA: Cherestea fără documente de proveniență, descoperită de polițiști în port
AUR va vota numai un premier propus de AUR și un guvern din care să facă parte
Actualitate marți, 23 iunie 2026, 17:27

AUR va vota numai un premier propus de AUR și un guvern din care să facă parte

Președintele AUR, George Simion, declară că parlamentarii partidului vor susține doar un premier propus de Alianța pentru Unirea Românilor și...

AUR va vota numai un premier propus de AUR și un guvern din care să facă parte
CONSTANȚA: Statuile vivante dau întâlnire publicului în Piața Ovidiu
Actualitate marți, 23 iunie 2026, 16:16

CONSTANȚA: Statuile vivante dau întâlnire publicului în Piața Ovidiu

După reprezentația care a adus ropote de aplauze pe strada Ștefan cel Mare, seria „Spectacolelor stradale cu statui vivante” continuă în...

CONSTANȚA: Statuile vivante dau întâlnire publicului în Piața Ovidiu
USR nu va putea să susţină un guvern din care face parte PSD
Actualitate marți, 23 iunie 2026, 15:20

USR nu va putea să susţină un guvern din care face parte PSD

USR nu va putea să susţină un guvern din care face parte PSD, a afirmat, marţi, preşedintele USR, Dominic Fritz, după consultările de la...

USR nu va putea să susţină un guvern din care face parte PSD
Actualitate marți, 23 iunie 2026, 15:02

DIALOGURI LA ZI | Monica Mihail, medic cu pregătire în sănătate publică, nutriționist și doctorand în Științe Medicale, invitată în emsiunea de astăzi

Credem că mâncăm puțin, dar ronțăitul este un obicei pe care mulți oameni îl practică fără să realizeze impactul potențial al acestuia...

DIALOGURI LA ZI | Monica Mihail, medic cu pregătire în sănătate publică, nutriționist și doctorand în Științe Medicale, invitată în emsiunea de astăzi
Actualitate marți, 23 iunie 2026, 14:41

Consultări la Cotroceni/ Președintele Nicușor Dan discută cu reprezentanții USR

Președintele Nicușor Dan discută, marți, la Palatul Cotroceni, cu reprezentanții USR, în cadrul noilor consultări convocate de șeful statului...

Consultări la Cotroceni/ Președintele Nicușor Dan discută cu reprezentanții USR
Actualitate marți, 23 iunie 2026, 14:24

Consultări la Cotroceni/ Președintele Nicușor Dan discută cu reprezentanții PNL

UPDATE Președintele PNL, Ilie Bolojan, a declarat marți, după consultările cu președintele Nicușor Dan, că un Pact pentru România reprezintă...

Consultări la Cotroceni/ Președintele Nicușor Dan discută cu reprezentanții PNL
Actualitate marți, 23 iunie 2026, 14:13

Eforie Colorat ajunge la cea de-a VI-a ediție

Vara la Eforie Sud înseamnă seri petrecute în Grădina Cinemascop. Eforie Colorat deschide un nou sezon de evenimente culturale și timp petrecut...

Eforie Colorat ajunge la cea de-a VI-a ediție