Ascultă Radio România Constanța Live

12 martie – Ziua Gărzii Naționale de Mediu

Garda Națională de Mediu (GNM) este o instituție publică și funcționează ca organ de specialitate al administrației publice centrale.

12 martie – Ziua Gărzii Naționale de Mediu
Foto: facebook.com

Publicat de Doina Sirbu, 12 martie 2026, 09:35

Ziua Gărzii Naționale de Mediu este sărbătorită anual la 12 martie, dată care se marchează înființarea acesteia, de către Guvernul României, în anul 2003.

Prin Ordinul de ministru nr. 224 din 27 februarie 2007, ținându-se cont de momentul înființării instituției, data de 12 martie a fost declarată Ziua Gărzii Naționale de Mediu.

Garda Națională de Mediu (GNM) este o instituție publică și funcționează ca organ de specialitate al administrației publice centrale, se arată în Hotărârea nr. 1005/2012 privind organizarea și funcționarea Gărzii Naționale de Mediu. Totodată, Garda Națională de Mediu coordonează Corpul Voluntarilor de Mediu.

Este responsabilă de asigurarea controlului implementării profesioniste, uniforme și integrate a politicii Guvernului de aplicare a legislației naționale armonizate cu cea comunitară, în domeniul protecției mediului, indică site-ul https://www.gnm.ro/.

Are atribuții privind aplicarea politicii Guvernului în materia prevenirii, constatării și sancționării încălcării prevederilor legale privind protecția mediului, inclusiv a nerespectării reglementărilor prevăzute în legile specifice din domeniile controlului poluării industriale și managementului riscului, substanțelor și preparatelor periculoase, biodiversității și ariilor naturale protejate, fondului de mediu și altor domenii prevăzute de legislația specifică în vigoare.

Garda Națională de Mediu îndeplinește un rol activ pentru asigurarea securității mediului prin acțiuni de prevenire a riscurilor și limitarea amenințărilor de ordin ecologic, respectiv poluarea resurselor de apă, a aerului, diminuarea fertilității solului, poluarea transfrontalieră și altele, potrivit site-ului amintit.

Cu prilejul Zilei Gărzii Naționale de Mediu au loc evenimente care promovează un mediu sănătos și echilibrat ecologic, precum și îmbunătățirea permanentă a stării factorilor de mediu și implementarea normelor europene pentru protejarea mediului.

De asemenea, pe tot parcursul anului, Garda Națională de Mediu sprijină organizarea unor acțiuni de ecologizare.

La data de 27 ianuarie 2026, GNM a publicat raportul de activitate pentru anul 2025. Deși numărul acțiunilor de inspecție și control a scăzut, ca urmare a integrării României în spațiul Schengen, dar și a creșterii complexității acțiunilor de control, numărul și valoarea sancțiunilor aplicate a atins cel mai înalt nivel din ultimii ani, cu o creștere între 20-25% la fiecare indicator cheie, față de anul precedent, se arată la gnm.ro. Au fost aplicate amenzi în valoare totală de peste 163 de milioane de lei, ceea ce reprezintă în sine un record pentru GNM, precizează sursa citată.

Potrivit raportului amintit, gestionarea deșeurilor, calitatea aerului, spațiile verzi, exploatările minerale necontrolate, precum și braconajul piscicol au fost ariile cu cele mai mari probleme de mediu în 2025. Totodată, GNM a atras atenția că o proporție covârșitoare dintre deșeurile colectate la nivel național de GNM nu trec prin nici o etapă de prelucrare sau reciclare și ajung direct la gropile de gunoi.

În septembrie 2025, GNM a organizat, la sediul Camerei de Comerț și Industrie a României, evenimentul ‘Restart reciclare – un nou început pentru mediu’. Punctul central al evenimentului a fost semnarea Protocolului de colaborare dintre parteneri, un moment simbolic prin care GNM, alături de organizații non-guvernamentale, și-au unit eforturile pentru: protecția mediului prin reducerea poluării și a risipei; promovarea economiei circulare, bazată pe reutilizare, reparare și reciclare; cultivarea responsabilității sociale la nivelul comunităților și al mediului de afaceri.

Cu acea ocazie a fost lansată campania națională ‘Restart reciclare’, menită să aducă mai aproape de cetățeni soluțiile concrete pentru un nou început pentru mediu.

Sursă: AGERPRES

O cisternă încărcată cu GPL s-a răsturnat între Corbu și Săcele
Actualitate marți, 23 iunie 2026, 19:05

O cisternă încărcată cu GPL s-a răsturnat între Corbu și Săcele

O cisternăă încărcată cu GPL s-a răsturnat, în această seară, pe DJ 226, între Corbu și Săcele. Șoferul a fost rănit ușor. DJ226 este...

O cisternă încărcată cu GPL s-a răsturnat între Corbu și Săcele
CONSTANȚA: Cherestea fără documente de proveniență, descoperită de polițiști în port
Actualitate marți, 23 iunie 2026, 18:15

CONSTANȚA: Cherestea fără documente de proveniență, descoperită de polițiști în port

Polițiștii din cadrul Secției de Poliție Portuară Cargoscan, împreună cu reprezentanți ai Gărzii Forestiere București, au identificat, la...

CONSTANȚA: Cherestea fără documente de proveniență, descoperită de polițiști în port
AUR va vota numai un premier propus de AUR și un guvern din care să facă parte
Actualitate marți, 23 iunie 2026, 17:27

AUR va vota numai un premier propus de AUR și un guvern din care să facă parte

Președintele AUR, George Simion, declară că parlamentarii partidului vor susține doar un premier propus de Alianța pentru Unirea Românilor și...

AUR va vota numai un premier propus de AUR și un guvern din care să facă parte
CONSTANȚA: Statuile vivante dau întâlnire publicului în Piața Ovidiu
Actualitate marți, 23 iunie 2026, 16:16

CONSTANȚA: Statuile vivante dau întâlnire publicului în Piața Ovidiu

După reprezentația care a adus ropote de aplauze pe strada Ștefan cel Mare, seria „Spectacolelor stradale cu statui vivante” continuă în...

CONSTANȚA: Statuile vivante dau întâlnire publicului în Piața Ovidiu
Actualitate marți, 23 iunie 2026, 15:20

USR nu va putea să susţină un guvern din care face parte PSD

USR nu va putea să susţină un guvern din care face parte PSD, a afirmat, marţi, preşedintele USR, Dominic Fritz, după consultările de la...

USR nu va putea să susţină un guvern din care face parte PSD
Actualitate marți, 23 iunie 2026, 15:02

DIALOGURI LA ZI | Monica Mihail, medic cu pregătire în sănătate publică, nutriționist și doctorand în Științe Medicale, invitată în emsiunea de astăzi

Credem că mâncăm puțin, dar ronțăitul este un obicei pe care mulți oameni îl practică fără să realizeze impactul potențial al acestuia...

DIALOGURI LA ZI | Monica Mihail, medic cu pregătire în sănătate publică, nutriționist și doctorand în Științe Medicale, invitată în emsiunea de astăzi
Actualitate marți, 23 iunie 2026, 14:41

Consultări la Cotroceni/ Președintele Nicușor Dan discută cu reprezentanții USR

Președintele Nicușor Dan discută, marți, la Palatul Cotroceni, cu reprezentanții USR, în cadrul noilor consultări convocate de șeful statului...

Consultări la Cotroceni/ Președintele Nicușor Dan discută cu reprezentanții USR
Actualitate marți, 23 iunie 2026, 14:24

Consultări la Cotroceni/ Președintele Nicușor Dan discută cu reprezentanții PNL

UPDATE Președintele PNL, Ilie Bolojan, a declarat marți, după consultările cu președintele Nicușor Dan, că un Pact pentru România reprezintă...

Consultări la Cotroceni/ Președintele Nicușor Dan discută cu reprezentanții PNL