Medalii europene pentru tinerii înotători de la CSM Constanța
Publicat de Catalin Donose, 4 februarie 2026, 10:53
În perioada 3-7 februarie, în stațiunea italiană Molveno sunt programate întrecerile Campionatelor Europene de înot în ape înghețate.
Concursul se desfășoară în condiții extreme, apa din bazin având o temperatură mai mică de 5 grade Celsius, în condițiile în care regulamentul interzice utilizarea costumelor de neopren.
Daria Silișteanu de la CSM Constanța a concurat în proba de 50 metri spate și a devenit campioană europeană cu timpul de 31.34, afișat în rezultatele oficiale ca record mondial.
Daria Silișteanu este campioană europeană și vicecampioană mondială de juniori la 100 metri spate în 2025.
O altă medalie, dar de argint a revenit României în proba masculină de 100 de metri fluture la Europenele de Ice Swimming.
O performanță remarcabilă pentru Andrei Iașchiu de la CSM Constanța, care a urcat pe treapta a doua a podiumului la Molveno, cu timpul de 1:03.57, într-o probă extrem de solicitantă.
În serii, Andrei Iașchiu a intrat în finală cu 1:05.39, confirmând că vizează podiumul.