Ascultă Radio România Constanța Live

CONSTANȚA: Tânărul de 20 de ani care şi-a ucis mama a lovit-o de 40 de ori cu un cuţit în timp ce aceasta dormea

După ce şi-a ucis mama, fiul s-a culcat în camera lui, dimineaţa a plecat de acasă şi s-a plimbat prin oraş, a băut o cafea, iar apoi a sunat la poliţie şi a spus ceea ce a făcut.

CONSTANȚA: Tânărul de 20 de ani care şi-a ucis mama a lovit-o de 40 de ori cu un cuţit în timp ce aceasta dormea

Publicat de Daniel Țăndăreanu, 20 ianuarie 2026, 16:16

Tânărul de 20 de ani, reţinut după ce şi-a omorât mama prin înjunghiere, în apartamentul lor din municipiul Constanţa, i-a aplicat femeii 40 de lovituri de cuţit în timp ce victima dormea, agresorul comiţând fapta după ce băuse alcool, a declarat marţi procurorul criminalist Zafer Sadîc.

După ce şi-a ucis mama, fiul s-a culcat în camera lui, dimineaţa a plecat de acasă şi s-a plimbat prin oraş, a băut o cafea, iar apoi a sunat la poliţie şi a spus ceea ce a făcut.

‘Se pare că în cursul nopţii de duminică spre luni, 18 spre 19 ianuarie 2026, undeva în jurul orei 1:00, în locuinţa comună situată într-un cartier din municipiul Constanţa, într-un acces de furie inexplicabilă, fiind şi în stare avansată de ebrietate, inculpatul a ucis-o pe mama sa, în sensul că i-a aplicat acesteia nu mai puţin de 40 de lovituri cu un cuţit, pe toată suprafaţa corpului, aşa încât i-a provocat multiple plăgi înjunghiate la nivel facial, cervical, toracic, abdominal şi la cele patru membre, astfel încât i-a provocat leziuni incompatibile cu viaţa. După ce a ucis-o pe victimă, care se pare că era întinsă pe pat în propriul dormitor, pe întuneric, lovind la întâmplare, inculpatul s-a dus şi s-a culcat în camera lui. Dimineaţa s-a trezit, a început să se plimbe prin oraş, a băut o cafea, s-a gândit câteva ore, iar undeva spre prânz s-a hotărât să se predea’, a declarat procurorul.

Potrivit acestuia, se pare că între fiu şi mamă nu a existat o stare conflictuală, femeia reproşându-i acestuia doar că bea prea mult.

‘A explicat că ar fi consumat circa jumătate de litru de vodcă pe balconul apartamentului. S-a înfuriat pentru că victima i-a reproşat că bea prea mult. Şi n-a putut explica de ce, de unde a venit această furie, pentru că se certaseră foarte puţin. Victima doar reproşase, ca o mamă, că de ce bea atât de mult. Şi cam atât. A fost găsit şi cuţitul cu care a fost înjunghiată victima, fiind vorba de o un cuţit tip baionetă cu lama de vreo 16 centimetri lungime’, a mai spus Sadîc.

Tânărul urmează să fie prezentat marţi, judecătorilor Tribunalului Constanţa, cu propunere de arestare preventivă pentru 30 de zile pentru comiterea infracţiunii de omor calificat asupra unui membru de familie.

Agresorul a terminat Colegiul Naţionale de Arte ‘Regina Maria’ din Constanţa, în prezent fiind şomer. El locuia împreună cu mama după ce părinţii săi divorţaseră.

Inspectoratul de Poliţie Judeţean (IPJ) Constanţa a informat luni că poliţiştii au fost sesizaţi de către un bărbat, în jurul orei 13:00, că în cursul nopţii trecute şi-ar fi înjunghiat mama.

‘Deplasaţi la faţa locului, poliţiştii din cadrul Poliţiei municipiului Constanţa au constatat faptul că cele sesizate se confirmă, într-un imobil fiind identificată o femeie, de 49 de ani, care prezenta o plagă înjunghiată. Echipajul medical prezent la faţa locului a constatat decesul victimei. Presupusul autor, un tânăr de 20 de ani, este în custodia poliţiştilor’, reieşea din comunicatul transmis de IPJ Constanţa.

Sursa – Agerpres

Platforma Via DobroGetica, acum integral în limba engleză – patrimoniul Dobrogei, deschis publicului internațional
Actualitate marți, 23 iunie 2026, 20:36

Platforma Via DobroGetica, acum integral în limba engleză – patrimoniul Dobrogei, deschis publicului internațional

Platforma digitală Via DobroGetica, dedicată promovării patrimoniului istoric și cultural al Dobrogei, este disponibilă, începând de astăzi,...

Platforma Via DobroGetica, acum integral în limba engleză – patrimoniul Dobrogei, deschis publicului internațional
Grindeanu: PSD l-a anunțat pe președinte că își asumă guvernarea
Actualitate marți, 23 iunie 2026, 19:43

Grindeanu: PSD l-a anunțat pe președinte că își asumă guvernarea

Președintele PSD, Sorin Grindeanu, a anunțat marți, în urma consultărilor cu președintele Nicușor Dan, că PSD este gata să își asume...

Grindeanu: PSD l-a anunțat pe președinte că își asumă guvernarea
O cisternă încărcată cu GPL s-a răsturnat între Corbu și Săcele
Actualitate marți, 23 iunie 2026, 19:05

O cisternă încărcată cu GPL s-a răsturnat între Corbu și Săcele

O cisternăă încărcată cu GPL s-a răsturnat, în această seară, pe DJ 226, între Corbu și Săcele. Șoferul a fost rănit ușor. DJ226 este...

O cisternă încărcată cu GPL s-a răsturnat între Corbu și Săcele
CONSTANȚA: Cherestea fără documente de proveniență, descoperită de polițiști în port
Actualitate marți, 23 iunie 2026, 18:15

CONSTANȚA: Cherestea fără documente de proveniență, descoperită de polițiști în port

Polițiștii din cadrul Secției de Poliție Portuară Cargoscan, împreună cu reprezentanți ai Gărzii Forestiere București, au identificat, la...

CONSTANȚA: Cherestea fără documente de proveniență, descoperită de polițiști în port
Actualitate marți, 23 iunie 2026, 17:27

AUR va vota numai un premier propus de AUR și un guvern din care să facă parte

Președintele AUR, George Simion, declară că parlamentarii partidului vor susține doar un premier propus de Alianța pentru Unirea Românilor și...

AUR va vota numai un premier propus de AUR și un guvern din care să facă parte
Actualitate marți, 23 iunie 2026, 16:16

CONSTANȚA: Statuile vivante dau întâlnire publicului în Piața Ovidiu

După reprezentația care a adus ropote de aplauze pe strada Ștefan cel Mare, seria „Spectacolelor stradale cu statui vivante” continuă în...

CONSTANȚA: Statuile vivante dau întâlnire publicului în Piața Ovidiu
Actualitate marți, 23 iunie 2026, 15:20

USR nu va putea să susţină un guvern din care face parte PSD

USR nu va putea să susţină un guvern din care face parte PSD, a afirmat, marţi, preşedintele USR, Dominic Fritz, după consultările de la...

USR nu va putea să susţină un guvern din care face parte PSD
Actualitate marți, 23 iunie 2026, 15:02

DIALOGURI LA ZI | Monica Mihail, medic cu pregătire în sănătate publică, nutriționist și doctorand în Științe Medicale, invitată în emsiunea de astăzi

Credem că mâncăm puțin, dar ronțăitul este un obicei pe care mulți oameni îl practică fără să realizeze impactul potențial al acestuia...

DIALOGURI LA ZI | Monica Mihail, medic cu pregătire în sănătate publică, nutriționist și doctorand în Științe Medicale, invitată în emsiunea de astăzi