Ascultă Radio România Constanța Live

Polaris continuă să blocheze orașul la orele de vârf. Primăria Constanța: Spuneți, dacă vreți să nu se strângă gunoiul!

Reporterii Radio Constanța au surprins multiple situații în care autospecialele Polaris acționau pe durata zile și în perioade obișnuite, în afara sărbătorilor și fără ca ghenele să fie arhipline.

Polaris continuă să blocheze orașul la orele de vârf. Primăria Constanța: Spuneți, dacă vreți să nu se strângă gunoiul!

Publicat de Daniel Țăndăreanu, 13 ianuarie 2026, 16:38

Autospecialele societății de salubrizare Polaris M Holding continuă să colecteze gunoiul din cartiere municipiului Constanța inclusiv dimineața, la orele de vârf, în afara intervalului obișnuit (22.00-06.00), impus printr-o hotărâre de consiliu local.

Nu de puține ori, în astfel de situații apar blocaje în trafic, exact în intervalul în care constănțenii se grăbesc spre serviciu, ori la școală sau grădiniță, cu cei mici, așa cum v-am arătat într-un reportaj anterior.
O astfel de situație a fost consemnată și astăzi, puțin înainte de ora 8.00, în cartierul Tomis II, unde mai mulți șoferi au fost nevoiți să găsească alt traseu, după ce o mașină de gunoi a blocat aleea.

Reprezentanții Primăriei Constanța ne-au transmis că regulamentul activității de salubrizare permite excepții, pentru asigurarea stării de curățenie și preîntâmpinarea apariției unor focare de infecție și răspândirii bolilor.

În răspunsul Primăriei Constanța se mai menționează că Polaris a acționat, în această perioadă, pentru deszăpezire, inclusiv cu utilajele mari. În acest context, se pune problema dacă firma de salubrizare din Constanța are capacitatea să asigure, concomitent și în bune condiții, ambele servicii pentru care încasează banii constănțenilor.

La insistențele noastre, reprezentanții Primăriei Constanța ne-au mai transmis că ”dacă doriti să rămână gunoiul necolectat, le transmit colegilor”.

La rândul lor, reprezentanții societății Polaris au prezentat scuze pentru situația creată și au precizat că au intervenit la o sesizare, în condițiile în care în perioada sărbătorilor s-au acumulat cantități mari de deșeuri.

Precizăm, însă, că reporterii Radio Constanța au surprins multiple situații în care autospecialele Polaris acționau pe durata zile și în perioade obișnuite, în afara sărbătorilor și fără ca ghenele să fie arhipline. În același timp, rețelele de socializare abundă de mărturii și de imagini din municipiul Constanța, în care se observă cum gunoiul se revarsă din tomberoane, în spațiile din jur.

În astfel de situații, ne-au informat, anterior, reprezentanții Primăriei Constanța, societatea de salubrizare are obligația să intervină în cel mult o oră, de la momentul în care este sesizată de cetățeni.

Redăm, mai jos, comunicatele Primăriei Constanța și societății Polaris M Holding.

”Potrivit HCL nr. 227/2025 privind Regulamentul serviciului de salubrizare a UAT municipiul Constanța, pentru fluidizarea traficului pe traseele cu trafic intens străbătute de autospeciale, autorităţile administraţiei publice locale vor colecta deşeurile municipale în intervalul orar 22:00-06:00.
Prin excepţie, colectarea deșeurilor municipale se poate efectua atât ziua cât și noaptea pentru asigurarea stării de curățenie și preîntâmpinarea apariției unor focare infecție și răspândirii bolilor.
De asemenea, în această perioadă, s-a intervenit pentru deszăpezire, inclusiv cu autoutilitarele mari.

***

COMUNICAT DE PRESĂ
Constanța, 13 ianuarie 2026

Precizări privind blocarea temporară a căii de acces de către o autospecială Polaris

Polaris M Holding SRL informează cetățenii că, astăzi, o autospecială de colectare a deșeurilor a blocat temporar calea de acces într-o zonă din municipiu, ca urmare a desfășurării activităților de salubrizare în cadrul unui punct aglomerat de colectare.

În zona respectivă se află 3 puncte de colectare, iar autospeciala a fost nevoită să intervină pentru ridicarea deșeurilor acumulate. Din cauza perioadei sărbătorilor, a condițiilor meteo și a volumului crescut de deșeuri generate, cantitatea de gunoi depozitată a fost semnificativ mai mare decât în mod obișnuit, motiv pentru care intervenția a fost necesară și pe timp de zi, nu doar în intervalele uzuale.

De ce a fost nevoie de intervenție în timpul zilei

În perioada sărbătorilor, cantitatea de deșeuri menajere crește considerabil, iar în anumite situații colectarea trebuie realizată de mai multe ori, pentru a evita:

supraaglomerarea platformelor și a containerelor;

împrăștierea deșeurilor în spațiile publice;

apariția disconfortului pentru locatari (mirosuri, dăunători);

afectarea condițiilor de igienă din cartiere.

Intervenția autospecialei a fost una punctuală, strict necesară pentru ridicarea deșeurilor, iar blocarea accesului a fost temporară, pe durata operațiunilor de colectare.

Polaris își cere scuze pentru disconfort

Înțelegem inconvenientul creat și ne cerem scuze pentru eventualul disconfort înregistrat de locuitori. Totodată, precizăm că astfel de situații pot apărea în perioade cu volum ridicat de deșeuri, când este esențial să intervenim operativ pentru menținerea curățeniei și a unui climat sănătos în comunitate.

Polaris rămâne mobilizat și acționează constant pentru ca deșeurile să fie colectate la timp și orașul să fie menținut curat, inclusiv în perioade aglomerate, precum sărbătorile.

Vă mulțumim pentru înțelegere.

Polaris M Holding SRL
Departamentul Comunicare / Relații Publice”

––––––––––––––––––––-
Redactor – Bogdan Comșa

„Ritmul Verii” la CONSTANȚA: Parcurile și faleza Cazinoului devin scene în aer liber
Actualitate miercuri, 24 iunie 2026, 11:10

„Ritmul Verii” la CONSTANȚA: Parcurile și faleza Cazinoului devin scene în aer liber

Există seri de vară care rămân în amintire. Seri în care orașul prinde viață, muzica se împletește cu sunetul valurilor, iar zâmbetele...

„Ritmul Verii” la CONSTANȚA: Parcurile și faleza Cazinoului devin scene în aer liber
Județul TULCEA sub Cod GALBEN: Ploi torențiale, vânt puternic și descărcări electrice
Actualitate miercuri, 24 iunie 2026, 10:50

Județul TULCEA sub Cod GALBEN: Ploi torențiale, vânt puternic și descărcări electrice

Miercuri, orele 12:00 și 21:00, este valabilă o avertizare de COD GALBEN pentru nordul Olteniei și al Dobrogei, nordul și nord-estul Munteniei,...

Județul TULCEA sub Cod GALBEN: Ploi torențiale, vânt puternic și descărcări electrice
CONSTANȚA: Mobilier urban vandalizat. Zona este monitorizată video
Actualitate miercuri, 24 iunie 2026, 09:38

CONSTANȚA: Mobilier urban vandalizat. Zona este monitorizată video

Poliția Locală Constanța a fost sesizată cu privire la acte de vandalism asupra mobilierului urban amplasat în zona Tomis Nord, pe strada...

CONSTANȚA: Mobilier urban vandalizat. Zona este monitorizată video
CCR discută sesizarea președintelui Nicușor Dan asupra Legii privind utilizarea plajei Mării Negre
Actualitate miercuri, 24 iunie 2026, 09:05

CCR discută sesizarea președintelui Nicușor Dan asupra Legii privind utilizarea plajei Mării Negre

Curtea Constituțională a României ar putea pronunța, miercuri, o decizie în cazul sesizării președintelui Nicușor Dan asupra Legii privind...

CCR discută sesizarea președintelui Nicușor Dan asupra Legii privind utilizarea plajei Mării Negre
Actualitate miercuri, 24 iunie 2026, 08:26

24 iunie – Ziua Universală a Iei

Ziua Universală a Iei este sărbătorită în fiecare an, la data de 24 iunie, începând din 2013. Sărbătoare simbolică a identității...

24 iunie – Ziua Universală a Iei
Actualitate marți, 23 iunie 2026, 20:36

Platforma Via DobroGetica, acum integral în limba engleză – patrimoniul Dobrogei, deschis publicului internațional

Platforma digitală Via DobroGetica, dedicată promovării patrimoniului istoric și cultural al Dobrogei, este disponibilă, începând de astăzi,...

Platforma Via DobroGetica, acum integral în limba engleză – patrimoniul Dobrogei, deschis publicului internațional
Actualitate marți, 23 iunie 2026, 19:43

Grindeanu: PSD l-a anunțat pe președinte că își asumă guvernarea

Președintele PSD, Sorin Grindeanu, a anunțat marți, în urma consultărilor cu președintele Nicușor Dan, că PSD este gata să își asume...

Grindeanu: PSD l-a anunțat pe președinte că își asumă guvernarea
Actualitate marți, 23 iunie 2026, 19:05

O cisternă încărcată cu GPL s-a răsturnat între Corbu și Săcele

O cisternăă încărcată cu GPL s-a răsturnat, în această seară, pe DJ 226, între Corbu și Săcele. Șoferul a fost rănit ușor. DJ226 este...

O cisternă încărcată cu GPL s-a răsturnat între Corbu și Săcele