CONSTANȚA: Ultima zi pentru depunerea de observații la proiectul cartierului de blocuri din zona fostei baze RATC
Felicia Ovanesian: Constanța nu trebuie „optimizată” pe hârtie și sufocată în realitate.
Publicat de Adina Sîrbu, 5 ianuarie 2026, 11:19
Consilierul local municipal independent Felicia Ovanesian anunță că luni, 5 ianuarie, este ultima zi în care pot fi depuse la Primăria Constanța observații pe marginea PUZ-ului privind ridicarea unui cartier cu blocuri de 24 de etaje în locul fostei baze RATC.
Administrația locală a pus în dezbatere PUZ-ul în ajunul Crăciunului 2025, decizie criticată de consilierii locali din opoziție.
Într-o postare pe Facebook, Felicia Ovanesian atrage atenția că, potrivit PUZ-ului inițiat de firma Cambela Prod SRL, vor fi „2.074 apartamente și 6.222 locuitori «înghesuiți» într-un perimetru mic, lângă una dintre cele mai sensibile zone verzi ale Constanței – Palatul Copiilor și Stadion”.
Practic, se propune construirea unui un cartier nou, cu număr de apartamente și locuitori similar cartierului Tomis Nord, care însă este dezvoltate pe 105 hectare, nu pe 8,5 hectare, fără o infrastructură care să permită o asemenea densitate, ceea ce va crea „O presiune uriașă pe trafic, parcări, utilități, școli, siguranță rutieră și calitatea vieții celor care locuiesc deja acolo. Și, cel mai grav: riscăm să pierdem un oraș respirabil și să îl transformăm într-o sumă de blocuri fără infrastructură, fără coerență și fără respect pentru spațiul public”, a explicat Felicia Ovanesian.
Astăzi este ultima zi în care constănțenii pot trimite Primăriei Constanța, pe adresa primarie@primaria-constanta.ro, observații cu privire la acest proiect.
Consilierul local a pregătit observații punctuale și temeiuri legale și din regulamente, disponibile AICI, astfel încât oricine poate înțelege rapid care sunt problemele și ce trebuie să ceară oficial.

