Explozie în Rahova: Blocul afectat ar putea fi demolat. Raportul ISC relevă distrugeri grave
Sprijin pentru persoanele afectate de explozia devastatoare, soldată cu 3 morți și 15 răniți.

Publicat de Adina Sîrbu, 19 octombrie 2025, 08:46
Raportul Inspectoratului de Stat în Construcții arată că starea blocului din cartierul bucureștean Rahova în care a avut loc explozia de vineri, cauzată de o acumulare de gaz, este atât de gravă încât se ia în calcul inclusiv opțiunea demolării, a anunțat primarul general interimar al Capitalei, Stelian Bujduveanu.
După finalizarea anchetei privind cauzele producerii dezastrului, Primăria Capitalei va trece la punerea în siguranță a blocului. Persoanele de la celelalte scări ale imobilului sunt însoțite de polițiști în apartamente, pentru a-și recupera actele și bunurile de valoare, dar în scara în care s-a produs deflagrația nu se poate intra, din cauza pericolului de prăbușire, relatează Radio România București FM.
Primarul interimar al Capitalei, Stelian Bujduveanu, a declarat, sâmbătă, că Primăria Capitalei îşi va asuma punerea în siguranţă a imobilului, imediat ce se finalizează ancheta Poliţiei, dar din raport reiese că clădirea este foarte grav afectată, ceea ce înseamnă că ia în calcul şi opţiunea de demolare a imobilului.
Primăria Capitalei își concentrează eforturile pe sprijinirea și relocarea familiilor și persoanelor evacuate.
Stelian Bujduveanu a anunțat că cele peste 100 de persoane care sunt găzduite, în weekend, în hoteluri, vor fi relocate de luni în apartamente, pe cheltuiala Primăriei Municipiului Bucureşti.
Sunt trei modalităţi de relocare, fie să aleagă o chirie, un apartament puse la dispoziţie de ONG-uri sau apartamente ale Primăriei Capitalei sau ale primăriilor de sector. În plus, Primăria generală va oferi un ajutor de 1.500 de lei pentru fiecare persoană din locuinţele afectate, iar cel târziu până vinerea viitoare se vor găsi apartamentele în care oamenii afectaţi să se mute, a declarat Stelian Bujduveanu.
În celelalte scări, mai puțin afectate de explozie, vineri seara oamenii au putut intra, însoțiți de polițiști, pentru a-și recupera bunurile strict necesare, documente, bani şi animalele de companie.
Accesul este interzis în blocul în care s-a produs explozia. Criminaliștii folosesc drone şi nacele pentru a obţine imagini din interiorul imobilului, întrucât zona afectată direct de deflagraţie este foarte instabilă.
Prefectul Capitalei, Andrei Nistor, a anunţat că la scara unde s-a produs explozia, în măsura în care se va putea, ISU va încerca să meargă cu fiecare dintre locatari să-şi recupereze bunurile.
„Până la finalizarea anchetei nu poate intra nimeni nicăieri. După finalizarea anchetei, probabil cei din scările care nu au fost afectate se vor putea întoarce. La scara în care s-a întâmplat explozia, în măsura în care se va putea, şi este foarte important acest aspect, ISU va încerca să meargă cu fiecare dintre locatari să-şi recupereze bunurile, gen bani, documente şi alte lucruri care pot fi luate imediat. Repet, în măsura în care se va putea şi când va fi pus cât de cât în siguranţă”, a adăugat Andrei Nistor
3 oameni au murit și 15 au fost răniți în urma exploziei devastatoare, cauzată de o acumulare de gaz și care a spulberat două dintre etajele imobilului.
Cele trei victime decedate sunt femei, iar două dintre ele vor fi identificate pe baza ADN-ului. Este vorba de o victimă de 51 de ani, care locuia împreună cu soacra şi cu soţul, şi o victimă de vârstă de 65 de ani, care locuia singură.
Unul dintre supraviețuitori, o victimă cu arsuri şi multiple traumatisme, a fost transferat pe calea aerului la un spital din Austria.
Totodată, dintre cei doi adolescenți grav răniți în urma exploziei, băiatul de 15 ani a fost externat din Spitalul „Grigore Alexandrescu”, iar fata, în vârstă de 17 ani, s-a trezit după intervenția chirurgicală și comunică, fiind internată în secţia ATI, în stare stabilă.
Alte 7 persoane duse la spital după dezastru au fost externate.
Procurorii au deschis un dosar penal in rem, în care se fac cercetări pentru săvârşirea infracţiunii de distrugere din culpă, iar în Capitală a ajuns şi o echipă formată din patru specialişti de la INSEMEX Petroşani pentru investigarea cauzelor exploziei.