Cutremur de 3,7 grade, joi dimineață, în zona seismică Vrancea
Alte trei seisme s-au produs miercuri, cel mai însemnat, de 4 grade, în județul Satu Mare.

Publicat de Adina Sîrbu, 16 octombrie 2025, 11:37
Un cutremur cu magnitudinea de 3,7 grade pe scara Richter a fost înregistrat, joi dimineață, 16 octombrie, la ora 08.35 în zona seismică Vrancea, la adâncimea de 138.7 kilometri, a anunțat INFP.
Cutremurul s-a produs în apropierea următoarelor oraşe: 45 km V de Focșani, 63 km N de Buzău, 66 km E de Sfântu-Gheorghe, 78 km E de Brașov, 94 km N-E de Ploiești, 99km S de Bacău.
Miercuri, trei cutremure au fost înregistrate, unul dintre ele în Marea Neagră.
Primul seism s-a produs la ora 7,57, în judeţul Satu Mare, şi a avut o magnitudine de 4 pe scara Richter.
La ora 8.31, s-a produs un cutremur de 3,3 pe scara Richter în județul Buzău, iar cel de-al treilea, de aceeași magnitudine, a avut loc în Marea Neagră, la ora 8.37, și s-a produs la o adâncime de 9 kilometri și la 84 km Sud-Vest distanță de Constanta.
În luna octombrie, în România s-au produs 16 cutremure, cu magnitudini cuprinse între 2 şi 4 pe Richter.