Vreme rece, la început de octombrie, în Dobrogea și pe litoral
La finalul săptămânii, temperaturile cresc ușor.

Publicat de Adina Sîrbu, 1 octombrie 2025, 06:54
Luna octombrie începe cu temperaturi mai scăzute decât în mod obișnuit și vreme închisă, în Dobrogea și la malul mării.
Miercuri, vremea va fi rece pentru prima zi a lunii octombrie. Cerul va fi variabil, cu înnorări temporare și ploi izolate. Vântul se va intensifica spre sfârșitul intervalului, cu viteze la rafală în general de 40…45 km/h. Temperaturile maxime se vor încadra între 15 și 18 grade, cu 17 grade la Constanța, iar cele minime, între 4 și 10 grade.
Joi, vremea se menține rece și închisă, cu cer noros și ploi în extindere din sud, inclusiv sub formă de aversă, izolat, cantitățile de apă fiind însemnate, de peste 35 l/mp. Vântul va avea intensificări după-amiaza și noaptea, cu rafale de 50…65 km/h, iar pe litoral în general de 65…75 km/h. Valorile termice maxime se vor încadra între 13 și 16 grade, cu 15 grade pe litoral, iar cele minime, între 6 și 12 grade.
Vineri, vremea va fi predominant închisă, dar se încălzește ușor. Cerul va fi noros și pe arii extinse, ziua și în prima parte a nopții vor fi averse, iar pe alocuri, cantitățile vor fi însemnate (25 – 30 l/mp). Ziua, rafalele de vânt vor atinge viteze de 55 – 65 km/h. Maximele termice se vor încadra între 14 și 20 grade, iar cele minime între 8 și 14 grade.
Sâmbătă, vremea va fi schimbătoare, cu unele înnorări și ploi slabe, vânt alert, temperaturi maxime de 16…19 grade și minime între 7 și 12 grade.
Ultima zi din săptămână aduce vreme cu nori și soare și 22 de grade la malul mării.