TECHIRGHIOL: Șofer de 76 de ani, băut și fără permis, surprins volanul unei mașini neînmatriculate
Bărbatul a fost reținut pentru 24 de ore.

Publicat de Daniel Țăndăreanu, 20 septembrie 2025, 11:52
La data de 19 septembrie a.c., în jurul orei 16.00, polițiștii au identificat un bărbat, de 76 de ani, care a condus un autoturism pe strada Dr. Victor Climescu din orașul Techirghiol, în timp ce s-ar fi aflat sub influența băuturilor alcoolice.
În urma testării cu aparatul etilotest a rezultat o valoare de 0,46 mg/l alcool pur în aerul expirat, acesta fiind condus la spital, pentru prelevarea de mostre biologice în vederea stabilirii alcoolemiei și a substanțelor din sânge.
Totodată, în urma cercetărilor s-a stabilit faptul că bărbatul nu posedă permis de conducere pentru nicio categorie de vehicule, iar autoturismul condus de acesta avea plăcuțele cu numere de înmatriculare retrase, informează IPJ Constanța
Bărbatul a fost reținut pentru 24 de ore, fiind introdus în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă, urmând ca în cursul zilei de astăzi să fie prezentat Parchetului de pe lângă Judecătoria Constanța cu propunere de sesizare a instanței de judecată, pentru luarea unei măsuri preventive.