Avertizări de caniculă prelungite în zona continentală a Dobrogei
Marți, vremea devine instabilă și se va răcori ușor.

Publicat de Adina Sîrbu, 28 iulie 2025, 06:43
Valul de căldură sufocantă persistă în Dobrogea. Jumătatea sud-estică a țării va fi sub noi avertizări de caniculă până marți dimineața.
Un Cod Portocaliu vizează, în intervalul 28 iulie, ora 10.00 – 29 iulie, ora 10.00, Capitala, zona continentală a judeţului Constanţa, şi judeţele Giurgiu, Călăraşi, Ialomiţa, Brăila, Galaţi şi Ilfov, unde va fi caniculă, disconfort termic ridicat, iar temperaturile maxime se vor încadra între 36 şi 39 de grade. În același interval, este valabil un Cod Galben pentru zona continentală a județului Tulcea, precum și judeţele Teleorman, Dâmboviţa, Prahova, Buzău, Vrancea, Vaslui şi Iaşi, zone în care maximele se vor încadra între 33 şi 36 de grade.
În Dobrogea, astăzi, cerul va fi variabil, vântul va sufla moderat, temperaturile maxime se vor încadra între 32 de grade pe litoral și 38 de grade în zona continentală, iar minimele termice vor fi între 20…24 de grade, caracterizând o noapte tropicală.
Marți, vremea va fi instabilă, cu înnorări temporare și averse, însoțite de o ușoară răcorire. Maximele termice vor fi de la 28 de grade la malul mării la 33 de grade în partea continentală, iar minimele nocturne vor fi cuprinse între 18 și 23 de grade.