TULCEA: Cota Dunării a ajuns la 18 centimetri. Ce se întâmplă cu navele operate de Navrom Delta
„Circulăm pe brațele Sulina şi pe Sfântu Gheorghe, deci avem adâncimi care ne asigură o circulaţie în siguranţă pe aceste braţe. Pe Chilia, avem probleme la Tatanir”, a spus directorul executiv al companiei Navrom Delta, Nicolae Chichi.

Publicat de Adina Sîrbu, 16 iulie 2025, 12:22
Cota apelor Dunării a ajuns la 18 centimetri la Tulcea. Specialiștii le-au cerut conducătorilor de nave și ambarcațiuni să fie foarte atenți la navigaţia pe canalele şi lacurile din perimetrul Rezervaţiei Biosferei Delta Dunării.
Corina Mihai, purtător de cuvânt la Institutul Naţional de Hidrologie şi Gospodărire a Apelor, și directorului executiv al companiei Navrom Delta, Nicolae Chichi, au explicat situația, astăzi, în rubrica „Apel matinal” de la Radio România Actualități.
„Debitul la intrarea în ţară va fi în scădere până la începutul săptămânii viitoare, ajungând la o valoare de 2.400 de metri cubi pe secundă. Este un debit semnificativ mai mic decât cel obişnuit pentru această lună, care în mod normal ar fi de 5.350 de metri cubi pe secundă. Vorbim de restricţii în momentul în care debitul Dunării va ajunge la valoarea de 1.800 de metri cubi pe secundă. Însă, deocamdată, până la începutul săptămânii viitoare, aşa cum am menţionat, vom ajunge la o valoare de 2.400. (…) În intervalul 16-22 iulie, debitele vor fi în creştere”, a spus Corina Mihai, purtător de cuvânt la INHGA.
Directorul executiv al companiei Navrom Delta, Nicolae Chichi, a dat asigurări că turiștii și localnicii pot ajunge peste tot în Delta Dunării.
„Cota de 18 centimetri nu înseamnă că avem o adâncime de 18 centimetri sau apă de 18 centimetri. (…) Noi operăm pe cele trei braţe (ale Dunării). Circulăm pe Sulina şi pe Sfântu Gheorghe fără probleme, deci avem adâncimi care ne asigură o circulaţie în siguranţă pe aceste braţe. Pe Chilia, într-adevăr, avem probleme, adică cota mică la intrarea pe braţul Tatanir. Acolo se intră cu mare, mare atenţie cu navele noastre, vorbim de navele de 150 de pasageri. Deci acolo, sub chilă, avem un metru adâncime sub chila navei, deci trebuie să fim foarte, foarte atenți.
Dacă la Tulcea va fi cotă zero centimetri, cred că nu vom putea intra şi atunci ne mutăm pe şenalul navigabil, adică în Dunărea ucraineană. Avem un acord cu Ucraina să putem să ne ducem pe şenalul navigabil al lor, pe unde circulă şi nave maritime”, a spus Nicolae Chichi, precizând că odată cu scăderea cotei, braţele Dunării s-au îngustat, astfel că sunt zone de aşteptare și se circulă cu mare prudenţă peste tot.
Sursă: RRA