A murit Eugen Iliescu, primarul comunei constănțene Dobromir
Mesaje de condoleanțe, transmise de colegii săi din PNL.

Publicat de Adina Sîrbu, 18 iunie 2025, 18:44
Primarul comunei Dobromir, Eugen Iliescu, a încetat astăzi din viață din cauza unor probleme cardiace.
Colegii săi din Partidul Național Liberal, filiala Constanța, au transmis mesaje de condoleanțe.
Astăzi, colegul și prietenul nostru Eugen Iliescu, primarul comunei Dobromir a plecat fulgerător dintre noi. Este o pierdere imensă pentru noi toți, dar mai ales pentru familie și pentru locuitorii comunei Dobromir.
Eugen Iliescu a fost un om gospodar, aproape de oameni, sufletist, ambițios să realizeze tot ceea ce așteptau și aveau nevoie locuitorii comunei Dobromir.
Noi, cei din PNL, îi vom păstra o vie amintire. Va rămâne în memoria noastră ca fiind un prieten și un om de echipă.
Condoleanțe familiei! Dumnezeu să îl ierte!, se arată în comunicatul PNL Constanța.
Și deputatul Bogdan Huțucă, președintele Organizației Județene Constanța a PNL a transmis un mesaj:
Am aflat cu durere vestea trecerii în neființă a colegului nostru, Eugen Iliescu, primarul comunei Dobromir.
Pierderea lui înseamnă mai mult decât dispariția unui coleg – înseamnă despărțirea de un om serios, dedicat și mereu energic în tot ceea ce făcea. Eugen a fost un sprijin real pentru echipa noastră, un om calm, discret, dar implicat, care și-a pus inima în slujba comunității și a filialei.
Ne va lipsi prezența, felul în care știa să fie acolo fără să iasă în față, dar cu o energie care se simțea mereu. Îi vom păstra vie amintirea și recunoștința pentru tot ce a însemnat pentru noi ca organizație.
Eugen Iliescu era primar al comunei Dobromir din iunie 2024 și a mai deținut această funcție în perioada 2016–2020.
Acesta ar fi murit din cauza unor probleme cardiace. El a fost supus unei intervenții chirurgicale într-un spital din Capitală, iar astăzi, chiar înainte de externare, a suferit un stop cardio-respirator.