Ascultă Radio România Constanța Live

TAS a menţinut deciziile dictate de UEFA în urma meciului România – Kosovo

TAS a menţinut deciziile dictate de UEFA în urma meciului România – Kosovo
Foto: Arhivă

Publicat de Catalin Donose, 13 februarie 2025, 14:10

Tribunalul de Arbitraj Sportiv de la Lausanne a menţinut deciziile dictate de UEFA în urma incidentelor petrecute la meciul România – Kosovo, disputat pe 15 noiembrie, pe Arena Naţională din Bucureşti, în Liga Naţiunilor, a anunţat, joi, Federaţia Română de Fotbal.

‘Joi, 13 februarie 2025, Tribunalul de Arbitraj Sportiv a anunţat decizia în privinţa apelului Federaţiei Române de Fotbal în urma sancţiunilor UEFA după partida România – Kosovo, din noiembrie 2024. TAS a menţinut atât sancţiunea privind disputarea unui meci de pe teren propriu fără spectatori, cât şi sancţiunea financiară primită din partea comisiei UEFA’, precizează sursa citată.

Naţionala României va debuta în preliminariile Cupei Mondiale din 2026 în data de 21 martie, împotriva Bosniei-Herţegovina, pe teren propriu.

Partida România – Kosovo nu s-a încheiat pe teren, după ce echipa oaspete a refuzat să mai continue jocul cu mai puţin de două minute până la finalul minutelor adiţionale. Arbitrul a fost nevoit să fluiere finalul meciului după o aşteptare de peste o oră, timp în care doar echipa României a rămas pe teren.

UEFA a decis pe 20 noiembrie că ”meciul din UEFA Nations League 2025 dintre echipele reprezentative ale Federaţiei Române de Fotbal şi Federaţiei de Fotbal din Kosovo, jucat pe 15 noiembrie 2024, este declarat pierdut de Federaţia de Fotbal din Kosovo (considerat pierdut cu 0-3) pentru responsabilitatea de a nu fi jucat meciul în întregime (conform articolului 25.01 din regulamentul UEFA Nations League)”.

Totodată, federaţia din Kosovo a fost amendată cu 6.000 de euro, pentru ”comportamentul nepotrivit al echipei sale”.

La rândul său, FRF a fost găsită vinovată de mai multe încălcări ale regulamentului şi a fost sancţionată amenzi în valoare totală de 128.000 de euro.

UEFA a decis ”să amendeze FRF cu suma de 50.000 de euro şi joace porţile închise următorul meci ca federaţia gazdă, din cauza comportamentului rasist şi/sau discriminatoriu al suporterilor (în legătură cu scandări xenofobe antimaghiare)”.

Totodată, FRF a fost amendată cu 30.000 de euro pentru transmiterea de ”mesaje politice provocatoare, nepotrivite pentru un eveniment sportiv”.

FRF a mai fost sancţionată cu amenzi de 9.000 de euro – pentru aruncarea de obiecte, de 4.500 de euro – pentru aprinderea de torţe, 8.000 de euro – pentru folosirea de lasere, 12.500 de euro – pentru manifestări în timpul imnurilor şi cu 14.000 de euro pentru blocarea căilor de acces.

De asemenea, FRF a fost avertizată pentru comportamentul nepotrivit al echipei naţionale.

Meciul dintre naţionala de fotbal a României şi Kosovo a fost abandonat la scorul de 0-0, pe 15 noiembrie, pe Arena Naţională din Bucureşti, în Grupa C2 din Liga Naţiunilor, după ce echipa oaspete s-a retras de pe teren în min. 90+5.

Meciul, care a fost la câteva zeci de secunde de a se încheia natural, după timpul suplimentar acordat de arbitru, s-a încheiat grotesc, cu echipa Kosovo părăsind terenul fără un motiv plauzibil, în ciuda încercărilor arbitrului de a-i determina pe jucătorii oaspeţi să rămână pe gazon.

După o întrerupere de circa 70 de minute, arbitrul danez Morten Krogh a revenit pe teren şi a fluierat sfârşitul meciului doar în prezenţa jucătorilor români.

Incidentele au izbucnit în min. 90+5, când căpitanul oaspeţilor, Amir Rrahmani, jucător la Napoli, l-a bruscat pe Denis Alibec, iar jucătorii celor două echipe s-au implicat în busculadă. Conflictul a fost aplanat în cele din urmă, iar arbitrul Krogh a dat trei cartonaşe galbene, primite de Rrahmani, Alibec şi Dellova.

România a primit lovitură liberă, dar jucătorii au continuat să se îmbrâncească în careu înaintea executării ei, iar jucătorii kosovari au decis să părăsească terenul.

În condiţiile în care România a câştigat meciul tur, de la Prishtina, cu 3-0, Kosovo avea nevoie de cel puţin o victorie la acest scor la Bucureşti pentru a păstra şanse de a câştiga grupa şi a promova în Liga B.

Jucătorii kosovari şi-au motivat acţiunea prin faptul că unii spectatori ar fi scandat ”Serbia, Serbia”. Kosovo şi-a declarat independenţa, dar nu este recunoscută de Serbia şi nici de România.

Kosovo a părăsit terenul din aceleaşi motive şi la meciul dintre cele două echipe din septembrie 2023, în preliminariile EURO 2024, dar jucătorii kosovari au revenit atunci pe gazon după circa o oră şi meciul s-a putut încheia (2-0 pentru România).

În urma deciziei UEFA, România a terminat C2 cu 18 puncte şi a promovat în Liga B. Kosovo s-a clasat pe locul al doilea, cu 12 puncte, Cipru a terminat pe trei, cu 6 puncte, iar Lituania pe ultimul loc, fără vreun punct.

Competiție importantă pentru tinerii atleți de la CSM Constanța
Sport vineri, 5 iunie 2026, 09:44

Competiție importantă pentru tinerii atleți de la CSM Constanța

Stadionul de atletism „Nicolae Mărășescu” din Craiova va găzdui în weekend, întrecerile Campionatelor Internaționale de atletism ale...

Competiție importantă pentru tinerii atleți de la CSM Constanța
Ultimul meci din grupa preliminară pentru fotbalistele din naționala României
Sport vineri, 5 iunie 2026, 08:39

Ultimul meci din grupa preliminară pentru fotbalistele din naționala României

Naționala feminină de fotbal a României întâlnește Republica Moldova în ultimul meci din grupa preliminară pentru Campionatul Mondial din...

Ultimul meci din grupa preliminară pentru fotbalistele din naționala României
Festivalul Universitar al Sporturilor Nautice „Primul Val” se va desfășura pe Lacul Siutghiol
Sport joi, 4 iunie 2026, 14:23

Festivalul Universitar al Sporturilor Nautice „Primul Val” se va desfășura pe Lacul Siutghiol

Studenți din opt centre universitare participă la Festivalul Universitar al Sporturilor Nautice „Primul Val”. Facultatea de Educație Fizică...

Festivalul Universitar al Sporturilor Nautice „Primul Val” se va desfășura pe Lacul Siutghiol
Competiție importantă pentru sportivii de la CSM Constanța Kempo
Sport joi, 4 iunie 2026, 12:42

Competiție importantă pentru sportivii de la CSM Constanța Kempo

Sâmbătă, 6 iunie, în Sala “Apollo” din Capitală se vor desfășura întrecerile Campionatului Național de Kempo Knock Down, competiție la...

Competiție importantă pentru sportivii de la CSM Constanța Kempo
Sport joi, 4 iunie 2026, 11:38

Luna mai a adus numeroase medalii în vitrina CSM Constanța

20 medalii de aur, 12 de argint și 17 bronz este palmaresul sportivilor CSM Constanța în luna mai a acestui an. Celor 11 obținute în prima...

Luna mai a adus numeroase medalii în vitrina CSM Constanța
Sport miercuri, 3 iunie 2026, 19:58

FRG: Litigiul privind medalia de bronz a Anei Bărbosu de la JO Paris costă 250.000 de franci elveţieni

Federaţia Română de Gimnastică a anunţat, miercuri, într-un comunicat de presă, că procesul de la Tribunalul de Arbitraj Sportiv, privind...

FRG: Litigiul privind medalia de bronz a Anei Bărbosu de la JO Paris costă 250.000 de franci elveţieni
Sport miercuri, 3 iunie 2026, 11:38

Cele 48 de echipe de la Cupa Mondială 2026 au transmis loturile finale la FIFA

Toţi cei 1.248 de jucători ai celor 48 de echipe care vor participa la Cupa Mondială FIFA 2026 au fost confirmaţi în urma depunerii listelor...

Cele 48 de echipe de la Cupa Mondială 2026 au transmis loturile finale la FIFA
Sport miercuri, 3 iunie 2026, 10:13

Gabi Iancu și-a încheiat contractul cu Farul Constanța

Atacantul Gabriel Iancu nu mai este jucătorul echipei Farul Constanța, după ce contractul acestuia a expirat. În vârstă de 32 ani, Gabriel...

Gabi Iancu și-a încheiat contractul cu Farul Constanța