TECHIRGHIOL/FOTO: „Festivalul Chifteluțelor și al Pastramei – Bucuriile Toamnei” își așteaptă vizitatorii

Publicat de Daniel Țăndăreanu, 7 octombrie 2023, 11:14
La Techirghiol are loc, în acest weekend, „Festivalul Chifteluțelor și al Pastramei – Bucuriile Toamnei” – organizat de Uniunea Democrată Turcă din România în parteneriat cu Primăria Orașului .
Localnicii, și nu numai, sunt așteptați, în perioada 6-8 octombrie, în Piața Centrală a orașului, unde sunt amenajate standuri cu produse tradiționale de sezon, inclusiv din bucătăria musulmană.
Pentru acest festival au venit producători din Voinești, Dâmbovița, cu fructe de sezon, Râmnicul Sărat, Buzău, cu legume și fructe de sezon, Sighetul Marmației cu produse afumate specifice din carne dar și cu murături pentru iarnă, de la Bran, Brașov, cu brânzeturi de capră și oaie, de la Ceamurlia de Sus, Tulcea, cu brânzeturi alese, de la Vrancea și Murfatlar cu must și vin și de la București cu grăterele și ceaunele pregătite pentru prepararea pastramei, a micilor și a altor speciăliăți din carne.
Foto – Primăria Techirghiol