CONSTANŢA: De la începerea şcolii, la nivelul judeţului, 8 elevi au fost confirmaţi cu SARS-CoV-2

Publicat de Doina Sirbu, 11 februarie 2021, 12:47
Opt elevi au fost confirmați cu virusul SARS – CoV2, de la începerea școlii în format fizic, în județul Constanța, anunță Direcția de Sănătate Publică.
Totodată, teste pozitive au avut și șase persoane angajate în unitățile de învățământ. Reprezentanții DSP precizează că atât elevii, cât și angajații au fost testați în afara unităților de învățământ. În toate cazurile, inspectorii DSP au început anchete epidemiologice și, unde a fost cazul, au dispus trecerea cursurilor în format online. Potrivit Inspectoratului Școlar Județean Constanța, au trecut în online o clasă de la Școala nr. 1 din Castelu, unde a fost infectat cu noul coronavirus un profesor întors recent din Marea Britanie, și două clase de la Școala nr. 30 din Constanța, unde s-au înregistrat cazuri la un elev și învățător. Reprezentanții ISJ mai spun că infectări au mai fost semnalate la Școala nr. 7 și Școala nr. 39 din Constanța.
De la începutul anului școlar, în județul Constanța, au fost infectați cu virusul SARS – CoV2, 736 de elevi, 180 de studenți, 309 cadre didactice și 92 de angajați care fac parte din personalul auxiliar.
Redactor – Cătălina Radu / Foto – unsplash.com