Val de cutremure de mică intensitate în România? Unul a avut loc chiar noaptea trecută
Publicat de Cristina Sîmbeteanu, 3 martie 2018, 10:50
Un cutremur cu magnitudinea de 3,7 grade pe scara Richter s-a produs în noaptea de vineri spre sâmbătă în zona seismică Vrancea, judeţul Vrancea, la ora locală 1:22, potrivit Institutului Naţional de Cercetare- Dezvoltare pentru Fizica Pământului (INFP).
Seismul a avut loc la o adâncime de 117,9 km în apropierea următoarelor oraşe: Odobeşti (32 km), Panciu (40 km), Râmnicu Sărat (45 km), Focşani (45 km) şi Mărăşeşti (51 km).
Şi în noaptea de joi spre vineri, la ora locală 00:57, s-a produs un cutremur de 3,4 grade pe scara Richter, localizat însă în judeţul Buzău.
Anul trecut, în România, cel mai mare seism a fost înregistrat pe 8 februarie, în judeţul Buzău, la ora 17:08, şi a avut o magnitudine de 5 grade pe Richter, seismul fiind resimţit şi la Bucureşti.
Cele mai puternice cutremure produse în România în ultimii 27 ani au fost înregistrate pe 30 şi 31 mai 1990, magnitudinea acestora fiind de 6,9, respectiv 6,4 grade pe scara Richter.
Vrancea este cea mai activă zonă seismică din România, iar majoritatea cutremurelor din țara noastră sunt de natură tectonică și nu provocate de activități miniere sau care se pot produce în jurul barajelor.
Specialiștii români sunt mereu în căutare de aplicații noi de avertizare a populației, pentru cazurile în care s-ar produce un cutremur de magnitudine mai mare, iar sectorul care răspunde de intervențiile în astfel de cazuri a fost dezvoltat în ultimii ani.
„Sunt necesare, în schimb, mai multe consolidări în ce privește locuințele, ca acestea să fie cât mai sigure și o pregătire mai bună a populației”, este de părere directorul științific al Institutului de Fizica Pământului, Mircea Radulian.
Specialistul ne-a mai dezvăluit care sunt pașii esențiali de urmat imediat ce s-a produs un cutremur de intensitate semnificativă.
„Este important să știi dinainte destul de bine exact unde să te adăpostești. Oamenii ar putea să nu intre în panică, să încerce să acționeze destul de repede, să oprească gazele, curentul electric, să deschidă ușa de la intrarea în locuință, pentru că aceasta se poate bloca“, mai afirmă Mircea Radulian
Dobrogea are activitate seismică de mică intensitate, la sud de Mangalia, în Bulgaria, în zona Șabla și în partea Mării Negre. Activă este, spun specialiștii, și partea de nord a Dobrogei, spre Tulcea, unde, periodic, se produc cutremure de intensitate moderată, în jur de 5 grade Richter.
Redactori: Cristina SÎMBETEANU, Carmen SĂCUIU