Ascultă Radio România Constanța Live

CONSTANȚA. Conferință națională pe tema suicidului

CONSTANȚA. Conferință națională pe tema suicidului

Publicat de , 20 aprilie 2016, 18:15

Universitatea ”Andrei Saguna” a deschis, miercuri, lucrările celei de-a 14-a editii a Sesiunii de Comunicări Științifice a Studenilor, care se va desfășura în zilele de 20 și 21 aprilie 2015. După deschiderea festivă și lucrările în plen a avut loc decernarea diplomelor pentru voluntarii anului 2015, pentru cel mai apreciat profesor desemnat prin votul studentilor şi inaugurarea sălii Prof.univ.dr. Ioan Doltu, personalitate marcantă a Constanţei şi prorector de onoare al UAŞ.

După debutul prezentării rezultatelor cercetărilor tinerilor studenți, în zilele de 21 și 22 aprilie 2015, Universitatea ”Andrei Șaguna” din Constanța și Academia Oamenilor de Știință din România organizează a doua ediție a Conferinței Naționale ”Suicidul-problemă majoră de sănătate publică”, sub coordonarea stiintifică a Acad. Constantin Bălăceanu Stolnici, Rectorul de Onoare al Universității „Andrei Şaguna”, Prof.univ.dr. Angela Felicia Botez, Coordonatorul Secției de Filosofie, Teologie, Psihologie şi Jurnalism a Academiei Oamenilor de Ştiinţă din România, Prof.univ.dr. Nicolae Mitrofan, Preşedinte de Onoare al Institutului de Psihologie Juridică, Prof.univ.dr. Aurel Papari, Preşedintele Universității „Andrei Şaguna”, Prof.univ.dr. Adrian Cristian Papari, Rectorul Universității „Andrei Şaguna” şi Conf.univ.dr. Livica Frățiman, Decanul Facultății de Psihosociologie a Universității „Andrei Şaguna”.

Plecând de la realitatea că decesul prin suicid este o problemă majoră care trebuie să intre în preocuparea tuturor factorilor responsabili de sănătatea populației în România, organizatorii, alături de colegii lor din centrele universitare din Iasi, Bucuresti, Craiova, Sibiu, Cluj vor oferi o abordare complexă, multidisciplinară, a fenomenului suicidar, prin participarea unor ilustre personalități, medici, sociologi, psihologi, juriști, teologi, jurnaliști, pedagogi, care vor analiza cauzele, modalitățile frecvente de realizare, consecințele asupra familiei şi societății, dar și aspecte particulare, precum implicarea școlii și a mass-media, condițiile socio-economice, dezorientarea spirituală şi rolul comunității.

Evenimentul științific, creditat de Colegiul psihologielor din România, include și trei workshop-uri, „Rolul şcolii în profilaxia suicidului” , „Fenomenul sinuciderii – problematică şi prevenţie” şi „Strategii de prevenţie a suicidului”, în cadrul cărora vor fi abordate conduite specifice de profilaxie şi combatere, în vederea elaborării unor strategii locale şi naţionale.

Înregistrând potențialul îngrijorător al ultimilor statistici (la nivel mondial, suicidul reprezintă cauza principală de deces a persoanelor ce aparțin categoriei de vârstă 15-20 de ani, iar România depășește cu mult media europeană la decesele prin suicid în populația adolescentină, cu 6,3 decese la 100.000 de locuitori, media europeană fiind 4,6 decese prin suicid la suta de mii de locuitori; țara noastră depășește media europeană și la categoria 50-54 ani, la care s-au înregistrat 22 de sinucideri la 100.000 de locuitori, față de media de 18,3 a Europei), comunitatea științifică și-a propus ca la finele conferintei să adopte proiectul unui Plan național de prevenție a suicidului care va fi transmis factorilor de decizie.

130 de ani de excelență în educație la Colegiul Național „Mircea cel Bătrân”
Educație duminică, 31 mai 2026, 10:19

130 de ani de excelență în educație la Colegiul Național „Mircea cel Bătrân”

130 de ani este mai mult decât o vârstă venerabilă, dar în cazul Colegiului Național „Mircea cel Bătrân” putem vorbi si de un...

130 de ani de excelență în educație la Colegiul Național „Mircea cel Bătrân”
Tinerii actori de la Palatul Copiilor au impresionat juriul Festivalului Național de Interpretare Individuală „Gala Copilului Actor” ce s-a desfășurat la Dorohoi
Educație miercuri, 27 mai 2026, 09:40

Tinerii actori de la Palatul Copiilor au impresionat juriul Festivalului Național de Interpretare Individuală „Gala Copilului Actor” ce s-a desfășurat la Dorohoi

Muncă răsplătită de aplauze și de recunoaștere. Trei elevi din Constanța, ce fac parte din echipa de teatru Tomitana, de la Palatul Copiilor,...

Tinerii actori de la Palatul Copiilor au impresionat juriul Festivalului Național de Interpretare Individuală „Gala Copilului Actor” ce s-a desfășurat la Dorohoi
Evaluarea Națională la clasa a VI-a/Elevii susțin proba la Matematică
Educație miercuri, 27 mai 2026, 08:22

Evaluarea Națională la clasa a VI-a/Elevii susțin proba la Matematică

Elevii de clasa a VI-a vor susține miercuri proba la Matematică din cadrul Evaluării Naționale, potrivit calendarului aprobat de Ministerul...

Evaluarea Națională la clasa a VI-a/Elevii susțin proba la Matematică
Elevii primesc bursele şcolare pentru luna aprilie
Educație miercuri, 20 mai 2026, 16:41

Elevii primesc bursele şcolare pentru luna aprilie

Elevii primesc miercuri bursele şcolare aferente lunii trecute. Bursa de merit şi cea tehnologică vor fi mai mici, pentru că în aprilie elevii...

Elevii primesc bursele şcolare pentru luna aprilie
Educație marți, 19 mai 2026, 15:33

„Convorbiri Liceale”, revista premiată a Colegiului Național Mihai Eminescu din Constanța, o poveste despre tradiție, muncă și succes

Revista “Convorbiri Liceale” a Colegiului Național Mihai Eminescu din Constanța a obținut Premiul I la Concursul Național de Reviste Școlare...

„Convorbiri Liceale”, revista premiată a Colegiului Național Mihai Eminescu din Constanța, o poveste despre tradiție, muncă și succes
Educație marți, 19 mai 2026, 12:38

Câștigătorii Olimpiadei de Securitate Cibernetică au șansa de a reprezenta România la două competiții internaționale

Etapa națională a Olimpiadei de Securitate Cibernetică 2026, desfășurată la Universitatea Națională de Știință și Tehnologie Politehnica...

Câștigătorii Olimpiadei de Securitate Cibernetică au șansa de a reprezenta România la două competiții internaționale
Educație marți, 19 mai 2026, 09:25

Zeci de premii pentru elevii Colegiului de Arte „Regina Maria” la Concursul „George Georgescu” de la Tulcea

Elevii Colegiului Național de Arte „Regina Maria” au obținut rezultate remarcabile la Concursul Internațional de Interpretare Muzicală...

Zeci de premii pentru elevii Colegiului de Arte „Regina Maria” la Concursul „George Georgescu” de la Tulcea
Educație luni, 18 mai 2026, 14:40

TULCEA: Concursul „George Georgescu” şi-a desemnat câştigătorii. Marile premii au mers la Iași și Chișinău

Elevul Eduard Botez din Iaşi şi violoniştii ansamblului Divertisment din Chişinău au câştigat, duminică, marile premii ale Concursului...

TULCEA: Concursul „George Georgescu” şi-a desemnat câştigătorii. Marile premii au mers la Iași și Chișinău