Sancţionarea părinţilor care nu-şi trimit copiii la şcoală – criticată

Publicat de Adina Sîrbu, 12 septembrie 2014, 09:51
Părinţii care nu îşi vor trimite copiii la şcoală ar putea plăti amenzi între 100 şi 1.000 de lei.
Proiectul Ministerului Educaţiei prevede drepturi şi obligaţii pentru părinţi şi pentru şcoli, stipulate într-un contract educaţional, iar nerespectarea obligaţiilor constituie abateri disciplinare.
Ideea de a-i amenda pe părinţii care nu-şi trimit copiii la şcoală este considerată o dublă pedeapsă şi criticată atât de părinţi, cât şi de profesori.
Studiile arată că sancţiunile nu sunt o soluţie – susţin reprezentanţii UNICEF – întrucât de regulă copiii din familiile sărace, care nu au bani de haine şi rechizite, abandonează şcoala.
Rata cea mai mare a abandonului şcolar se înregistrează la vârsta de 16 ani, când cei mai mulţi dintre copii se angajează pentru a-şi putea susţine financiar familiile.